Zioła, leki, suplementy

DEBRIDAT

image_pdfimage_print

DEBRIDAT, czyli subst aktywna: Trimebutyna

Lek bardzo często przepisywany przez lekarzy niemowlętom mam skarżących się na kolki u dzieci.
Lekarz powinien przeprowadzić wywiad, zastanowić się co jest bezpośrednim źródłem kolki, w razie konieczności pokierować do lekarza specjalisty: gastroenterologa (podejrzenie nietolerancji laktozy, glutenu), alergologa przy podejrzeniu podłoża alergicznego.


NIE JEST LEKIEM NA FIZJOLOGICZNA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ, JEST TO LEK OSTATECZNEGO WYBORU, KIEDY INNE METODY ŁAGODZENIA NIE PRZYNIOSŁY OCZEKIWANYCH EFEKTÓW.


Jeśli lekarz proponuje DEBRIDAT bez wywiadu i diagnostyki, jako lek pierwszego wyboru, to podziękować i zmienić lekarza.

Jest lek na poważne schorzenia jelitowe, ma szerokie spektrum możliwych skutków ubocznych wymienianych jako znaczące:

Centralny układ nerwowy: niepokój, zawroty głowy, senność, zmęczenie, ból głowy, zaburzenia świadomości, splątanie, koszmary senne, rozdrażnienie, otumanienie
Dermatologiczny: wysypka
Układ pokarmowy: zaparcia, biegunka, niestrawność, dyskomfort w nadbrzuszu, nudności, zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, wymioty
Układ moczowo-płciowy: zatrzymanie moczu
Otolaryngologiczne: upośledzenie słuchu
Odpornościowy: alergie, wysypki
Inne: odczucia gorąca / zimna

Źródło:
https://www.costcopharmacy.ca/HealthInformationDrug.aspx?id=884
http://www.rxmed.com/b.main/b2.pharmaceutical/b2.1.monographs/CPS-%20Monographs/CPS-%20(General%20Monographs-%20M)/MODULON.html
http://www.aptalispharma.com/pdf/modulon.pdf
Zdjęcie
Internet

10 komentarzy

 • lenka1978

  dziwne że w ulotce nie ma mowy o podawanych tu możliwych skutkach ubocznych poza alergią skórną…

  • Ania

   jeszcze pół roku temu ulotka leku wyglądała inaczej, bo sama ją czytałam. Wszystkie powyżej wymienione skutki uboczne były w niej zawarte.

  • Emi

   Widzisz ulotka jest przygotowywana na dany kraj, nie zawiera często wszystkich skutków, tylko te które wystąpiły w badaniach klinicznych w danym kraju, albo, te które zostały uwzględnione, jako te po leku, a nie koniecznie wszystkie jakie się pojawiły.

   W źródłach masz podane skąd informacje brałam – opis profesjonalny leku na Kraje Ameryki Północnej (Kanada, USA, Meksyk)

 • Martita

  Ja bym nie ryzykowała i nie podała tego mojemu dziecku. Na szczęście nasz pediatra miał bardzo ostrożne podejście co do składu leków, które podajemy naszemu dziecku i zwracał uwagę na to, co będzie dla niego najmniej inwazyjne. Przy kolkach stosowaliśmy z jego polecenia esputicon, który ma najprostszy skład na rynku, a był bardzo skuteczny.

 • Mama

  Niestety to prawda przy skutkach ubocznych, dziecko cierpi na refluks zaczęłam podawać debridat zaczęły się zaparcia, zatrzymanie moczu, rozdrażnienie. W ulotce oprócz alergii nic innego nie pisze, nie sądziłam ze to ten lek powoduje tyle dolegliwości

 • Mama butelkowa

  Moja debridat dostała w szpitalu i gorszych głupot co do tego leku nie słyszałam, jest lekiem bezpiecznym i bardzo pomaga i nie na kolkę ale na perystaltykę jelit był nam przepisany bo mała problemy z wypróżnieniem . Przez takie osoby jak Pani niepotrzebnie mieszają w głowie. W szpitalu na Polakach nw Gdańsku pracują fachowcy o chyba lepiej wiedzą co podają

 • Mama

  Podawałam mojej córce przez 3 dni i były to najgorsze dni w naszym życiu. Płacz, rozdrażnienie, dziwna reakcja na każdy głośniejszy dźwięk. W ulotce nic takiego że skutków ubocznych nie było opisane, ale jak zaczęłam szukać znalazłam inna ulotkę zamieszczona ma jakimś forum (że skutkami wymienionymi powyżej) od razu odstawiła mm lek i córka wróciła do normy. Tzn znowu strasznie płakała ale było to juz normalne znane mi darcie. Ja nie polecam, od tego leku zawsze czytam ulotkę i szukam jeszcze informacji na temat leku w internecie, bo jak widać ulotki się zmieniaja. Ostatnia publikacja debridat to 2018 więc może wczesniejsza zawierała w/w informacje. PS. Znam jednak osoby którym dzieciom pomógł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.