Dieta,  Karmienie piersią,  Rozszerzanie diety

Dlaczego Baby-Led Weaning, a nie papka?

image_pdfimage_print

O rozszerzaniu diety pisałam już wcześniej w tym artykule: Rozszerzanie diety u dziecka – przeczytaj aby poznać zasady rozszerzania diety.

 

Teraz więcej o BLW, czyli Baby-Led Weaning, na potrzeby tłumaczenia książki nazwa powstała nazwa Bobas Lubi Wybór.

Czym jest Baby-Led Weaning?

Baby-Led  z języka angielskiego oznacza sygnalizowanie przez dziecko,
WEANING
 z języka angielskiego oznacza ODSTAWIENIE,

a wiec Baby-Led Weaning to odstawienie sterowane przez dziecko.

Czym BLW różni się od tradycyjnych metod opartych na karmieniu łyżeczką?

Przede wszystkim na zaufaniu do dziecka, na intuicji, ale co najważniejsze na wspólnocie. BLW jest bardzo RB (rodzicielstwo bliskości), czyli opiera się na fakcie, że dziecko od urodzenia jest częścią społeczeństwa i w tym życiu uczestniczy, ma takie same prawa, jednym z takach praw jest prawo do decydowania o sobie, także w kwestii jedzenia.

BLW zakłada, że dziecko spożywa pokarmy samo, przy wspólnym stole, wraz z rodzicami, dostając to samo jedzenie w takiej samej postaci. KONIEC ODDZIELNEJ KUCHNI. Dzięki temu cała rodzina je zdrowo, różnorodnie, a dziecko od początku wyrabia sobie zdrowe nawyki żywieniowe, także poprzez obserwacje rodziny i jej naśladowanie podczas posiłku.

Dajemy dziecku poznania jedzenia ze względu na smak, fakturę, kolor, kształt, dajemy szansę rozwoju motoryki.

 • BLW to wspólne posiłki
 • BLW to czekanie na gotowość dziecka
 • BLW to gotowanie dla przyjemności
 • BLW to jedzenie bez tabelek – wszystko podajemy od początku*
 • BLW to nie eko (może być, jeśli ktoś tak chce, ale to nie jest wymóg)
 • BLW to zdrowe nawyki budowane od początku
 • BLW to szacunek do dziecka i jego wyboru, nawet jeśli wyborem jest nie jedzenie
 • BLW to wspólne gotowanie z dzieckiem
 • BLW to zaufanie do jedzenia, bo je się to samo co inni członkowie rodziny
 • BLW to intuicyjne odrzucanie tego co szkodzi

* te produkty podajemy później, zwykle po 12 mż

Czego nie można poniżej >>12 mż

1. Surowe mięso i ryby
2. Grzyby (pieczarki i boczniaki ok 12 m.ż., grzyby leśne ok 12 r. Ż.)
3. Wywary mięsne i z kości
4. Wędzonki
5. Miód
6. Orzechów w całości (wymagają długiego żucia)
7. Mleko odzwierzęce do picia po 12 m.ż. (ale przetwory mleczne można już od początku)

JAK ROZPOZNAĆ GOTOWOŚĆ?

OZNAKI GOTOWOŚCI:

1. samodzielne siedzenie, lub siedzenie z niewielką pomocą (np na kolanach rodzica)
2. Odpowiednio rozwinięty układ immunologiczny
3. Odpowiednio rozwinięty układ pokarmowy wraz z górnym odcinkiem (usta) (2-gie półrocze) – zamknięcie jelita
4. Umiejętność przyciągania i wkładania do ust przedmiotów
5. Gryzienie zabawek
6. Podobne do gryzienia ruchy twarzy
7. Jeśli dziecko posadzone na kolanach rodzica, samo weźmie coś z talerz i zje i jest najlepszą oznaką gotowości.

FAŁSZYWE OZNAKI GOTOWOŚCI:

1. Budzenie się w nocy – dzieci nie budzą się z głodu, dzieci się budzą ponieważ mają krótszą fazę REM, dzięki temu nie zasypiają za głęboko
2. Wolniejszy przyrost masy – fizjologicznie po 3-cim miesiącu przyrosty maleją i tak ma być
3. Przyglądanie się jak jedzą rodzice – jest zjawiskiem poznawania świata, a nie potrzeby jedzenia czegoś oprócz mleka, tak na prawdę dzieci zainteresowaniem obserwują nie rozumiejąc ze rodzice jedzą, to nic innego jak potrzeba socjalizacji, współuczestnictwa w życiu rodzinnym.
4. Mlaskanie – wow ale fajne dźwięki – nauka korzystania z możliwości ust, nie ma nic wspólnego z jedzeniem – etap fizjologiczny
5. Drobne dziecko – niektóre dzieci mają taką urodę
6. Duże dziecko – j.w.
7. Naśladowanie rodziców – potrzeba socjalizacji, często wystarczy podanie dziecko talerzyka i łyżki aby mogło naśladować to co robisz, dziecko potrzebuje być częścią rodziny, co nie oznacza, że musi jeść pokarmy stałe.

 

Nigdy nie proponujemy dziecku pokarmów stałych kiedy jest głodne, najpierw zawsze karmimy mlekiem, bo mleko jest podstawą żywienia i kcal w pierwszym roku życia, dziecko, które jest najedzone, chętniej spróbuje czegoś nowego, głodne będzie się irytować, że nie dostało mleka i nic nie zje, co ważne taki sposób zapewni długie karmienie piersią.

Do końca pierwszego roku mleko powinno stanowić 85-95% wszystkich składników odżywczych, pokarmy uzupełniające podajemy dla smaku i poznania a nie dla zaspakajania głodu, dzięki temu, że dziecko dostaje pokarmy uzupełniające do mleka (a nie zamiast), nie odstawi się od piersi przedwcześnie.

do końca 2-go roku proporcje powinny wynieść 40% – mleko, 60% pokarmy stałe, pod koniec 2-go roku życia dziecko powinno dostawać 5 posiłków stałych 3 główne i 2 przekąski.


BEZ WZGLĘDU NA TO JAK ROZSZERZAMY DIETĘ
DZIECKO MUSI SIEDZIEĆ,
KARMIENIE W POZYCJI PÓŁLEŻĄCEJ,
BEZ WZGLĘDU NA FORMĘ,
STANOWI ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA DZIECKA.


Właśnie dlatego ukończenie 6 m jest jednym z warunków rozpoczęcia rozszerzania diety, gdyż w tym wieku już większość dzieci siedzi przynajmniej na kolanach rodzica.

Dlaczego dziecko MUSI SIEDZIEĆ?

Bo tylko w tej pozycji dziecko jest w stanie zapanować nad tym co ma w ustach. Kiedy leży jedzenie łatwo przedostaje się w głąb jamy ustnej. O ile większe kawałki można odkrztusić i wykasłać, o tyle nad papką dziecko nie ma żadnej kontroli, spływa bezwładnie w głąb ust do gardła, 4-6miesięczne dziecko może sobie z tym nie poradzić i zacząć się dławić.

Dlaczego jedzenie w kawałki jest bezpieczniejsze?

Bo dziecko ma nad nim większa kontrolę (zwykle szybko odkrztusza i wypluwa za duże kawałki), niż nad bezkształtną, płynną papką. Dziecko krztusi się kiedy pokarm wpadnie za głęboko, ale jest nadal w ustach. W raz z dorastaniem przesuwa się w głąb gardła, a więc 6-miesięczne niemowlę ma odruch krztuszenia się na języku (w tylnej części jamy ustnej, ale nie jest do gardło). Odkrztuszając uczy się radzić z pokarmem.

A więc KIEDY ROZSZERZAĆ DIETĘ?

Kiedy dziecko jest gotowe, jedno w wieku 6m, a inne w wieku 15m każdy moment jest odpowiednim wówczas kiedy dziecko wyrazi chęć i zainteresuje się jedzeniem, najlepiej kiedy dziecko uczestniczy po prostu w posiłkach najpierw na kolanach rodzica, a potem w krzesełku przy wspólnym stole, kiedy ma swój talerz i łyżkę i kiedy poprosi o to by mu nałożyć jego porcję.

więcej informacji nt BLW i rozszerzania diety można przeczytać TUTAJ:

Źródła:
http://www.mz.gov.pl/
http://www.who.int/
http://www.askdrsears.com/
http://www.lalecheleague.org/


http://www.aap.org/
http://www.healthychildren.org/

Bibliografia:

„Bobas Lubi Wybór” – Gill Rapley, Tracey Murkett, wyd. Mamania, Warszawa 2011
„Moje dziecko nie chce jeść” – Carlos González, Wyd ‚mamania’ 2013, [I] – str 38-39
Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zdjęcia: Grupa „Bobas Lubi Wybór „FB – za zgodą mam

15 komentarzy

 • Basia

  Hej, bardzo podoba mi się ta metoda karmienia. Moja córeczka ma dopiero 3 miesiące, wiec jeszcze poczekamy 🙂 ale zaciekawiło mnie czemu nie można zup na mięsie? same buliony warzywne? no bo kostki też odpadają bo to chemia chyba. pozdrawiam

  • Emi

   Ze względu na toksyny i puryny, które wygotowują się do wody.
   Nie jest to nic złego, natomiast niedojrzały organizm dziecka może nie poradzić sobie z tym w pełni. Dlatego lepiej zaczekać.

 • Ania

  A ja takie pytanie z innej beczki. Czy stosujac metode blw bardzo odwleka sie czas na drugie dziecko. Chcielismy z mężem po roku miec drugie, ale w momencie kp w większości chyba nie bedzie to takie łatwe, prawda?

  • Emi

   To nie zależy od BLW tylko od układu hormonalnego mamy, mnie płodność wróciła podczas wyłącznego kp po obu ciążach (ok 3 m po porodzie pierwsza skąpa miesiączka)

  • Aga

   Mam tak samo 🙂 za każdym razem jak to widzę to się we mnie gotuje bo moje dziecko jest karmione blw od początku i poraża mnie niewiedza scenarzystów, reżyserów, aktorów czy kto tam o tym decyduje. Fajnie wiedzieć, że nie jestem sama 🙂

  • L.

   Ja też! Ostatnio wolałam narzeczonego żeby to zobaczył bo nie mogłam znieść! Oboje się oburzalismy 😉 i nie mogę show nadziwić, przecież te aktorki typ też matki, przecież to dziecko ma swoich rodziców! Pomijam już fakt że rozszerzają mu dietę jak ma pewnie z 3-4 mce. Ręce opadają

  • L.

   Ja też! Ostatnio wołałam narzeczonego żeby to zobaczył bo nie mogłam znieść! Oboje się oburzalismy 😉 i nie mogę sie nadziwić, przecież te aktorki to też matki, przecież to dziecko ma swoich rodziców! Pomijam już fakt że rozszerzają mu dietę jak ma pewnie z 3-4 mce. Ręce opadają

 • Zosia

  Ale nie tylko w temacie jedzenia sa niezorientowani, bo mnie trzeslo jak widzialam jak „niby” tuz po urodzeniu dziecko spalo w lozeczku na poduszce;))

 • Olga

  A ja się zastanawiam co po roku?! Skoro maluch nie musi się najadac, tylko próbuje itp, to kiedy je „normalnie”?
  Córka jest super chętna do samodzielnego jedzenia, nie siada sama ale już siedzi posadzona, więc dadzamy ja w krzesełku. Ale … Strasznie się krztusi. Dziś memlala jabłko, i nagle masakra. Czy to jakoś mija z czasem? Ma 8 mc.

 • Justyna

  Ok, ale tutaj zakładasz, że kp do 2. r ż., co jednak dla niektórych jest przekroczeniem ich granicy. I teraz tak… piszesz, że po roku mleko to 40%, a jednoczesnie wiadomo, że mm tylko do ukończenia roku, a później nie trzeba. To jak to wyliczylas?

 • krycha

  Przecież papki wcale nie gryzą się z blw, po prostu każda z tych metod korzystna jest w innym momencie rozwoju i okolicznościach. My zaczynaliśmy od pierwszej łyżeczki z hippa – była marchewka, potem jabłuszko – oba ze słoiczków. Na kawałeczki też przyszedł czas, ale nieco później, gdy już córcia siedziała stabilniej i pewniej przełykała. A słoiczki do tej pory czasem się przydają – np. w gościach czy w trakcie podróży.

  • Psotka

   Zgadzam się z Tobą – krycha – nasza córka także w ten sposób zaczynała swoją naukę jedzenia. Kawałki nie są jej obce – a wszystkiego rodzaju przeciery zabieramy na wypady z domu, długie spacery bo to ogólnie łatwiejsze w obsłudze a i mam pewność jakości tego co ona je

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.