Zmiany skórne u dzieci

Nie każda krosta, to alergia, powiem więcej, bardzo rzadko zamiany skórne to zmiany alergiczne, zwykle są to zmiany przejściowe, które ustępują samoistnie nie wymagają specjalnego postępowania, czy leczenia.

TRĄDZIK NOWORODKOWY I NIEMOWLĘCY

Zaskórniki, rumieniowe grudki, krostki, głównie na twarzy. Powstają w wyniku pobudzenia gruczołów łojowych przez hormony matki, skórra moze być szorstka w dotyku, ale nie sucha zwykle nie wymagają leczenia, wystarczy zwykła pielęgnacja, przemywania przegotowaną wodą, przy dużym nasileniu wskazana konsultacja z lekarzem i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie, zwykle ok 3 tyg i ustępuje do 6-go tygodnia, niemowlęcy pojawia się ok 3 miesiąca życia i może ustępować nawet do 9- go miesiąca. Oczywiście jak we wszystkim mogą być odstępstwa od reguły.

ALERGIA

W alergii podstawą jest rozpoznanie przyczyny (wziewna, kontaktowa, pokarmowa) i wyeliminowanie jej w miarę możliwości poprzez zmianę detergentów, kosmetyków, oddanie zwierząt w dobre ręce i generalne wysprzątanie domu (często z generalnym remontem), w przypadku pokarmowej eliminacja z diety mamy alergenów, ale uwaga pod żadnym pozorem nie wolno eliminować MLEKA MAMY i zastępować go mieszanką. Kontynuacja karmienia piersią, jest najlepszą profilaktyką rozwoju alergii i marszu alergicznego.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Przewlekła, nawrotowa zapalna choroba skóry.
Cechy:

  • w rodzinie alergia
  • typowe umiejscowienie – zgięcia łokciowe, podkolanowe, dłonie, stopy, twarz
  • silny świąd

Istotna jest profilaktyka

  • karmienie piersią nie krócej niż rok!!! Zaleca się karmienie do samo odstawienia się dziecka (zwykle pomiędzy 2, a 4 rokiem życia))
  • unikanie kontaktu z alergenami
  • niestosowanie detergentów i wybielaczy
  • używanie odpowiednich hipoalergicznych proszków do prania i kosmetyków

Leczenie:

  • kąpiele w preparatach natłuszczających (naturalne oleje: kokosowy, z czarnuszki, konopny)
  • częste natłuszczanie i nawilżanie skóry naturalnymi tłuszczami: olej argonowy, olej migdałowy, masło shea

W ciężkim przebiegu z sączącymi się ranami, konieczne jest odkażanie skóry (srebro koloidalne, nadmanganian potasu) i wysuszenie zmian (np. maść cynkowa), przed zastosowaniem maści sterydowej lub inhibitora kalcyneuryny, poleca się także stosowanie opatrunków hydrokoidowych działających bakteriostatycznie i przyspieszając gojenie.
http://www.mlecznewsparcie.pl/2015/06/zmiany-skorne-u-dziecka/

POKRZYWKA

Pokrzywka należy do częstych chorób skóry i charakteryzuje się wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych zwanych bąblami pokrzywkowymi (zobacz zdjęcie). Bąble te powstają szybko i tak samo ustępują (w ciągu kilku-kilkunastu godzin) bez pozostawienia śladu.[mp.pl]

Zwykle wystarczy podanie wapna, można też posmarować swoim mlekiem. Badania podają, że pokarm kobiecy działa jak steryd: hydrokotyzon 1%

INNE ZMIANY O PODŁOŻU ALERGICZNYM

Wysypki miejscowe lub obejmujące partie ciała, z zaczerwienionymi krostkami, lub w postaci kaszy podskórnej, w barwie skóry, mogą mieć podłoże pokarmowe, wziewne lub kontaktowe, zwykle ustępują samoistnie od kilku godzin od kontaktu z alergenem, w przypadku wziewnych po zakończeniu okresu pylenia.

Lukrowane policzki – czerwona, błyszcząca, sucha skóra na policzkach

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Plamy rumieniowo-złuszczające, pokryte tłustą, żółtawą łuską, spowodowane nadmierna produkcją łoju i działaniem matczynych hormonów. Zajmują owłosioną skórę głowy, twarz, uszy, okolicę tułowia, fałdy skórne. Pojawiają się w pierwszym miesiącu i ustępują w ciągu pół roku nawet bez leczenia. Są ŁZS jest niezależne od diety. Odmianą jest ciemieniucha.

   CIEMIENIUCHA

Żółte, łuszczące się zmiany (łuski) na szczycie głowy, na brwiach za uszami.

Leczenie:

  • 30 min. przed kąpielą nałożyć oliwę, lub inny naturalny olej lub olejek na skórę głowy, wyczesać szczoteczką i umyć głowę niemowlęciu, dobrze spłukując czystą wodą
  • nacieranie dziecku główki otrębami zmieszanymi z woda na godzinę przed myciem
  • stosowanie specjalnych preparatów na ciemieniuchę

PROSAKI

Grudki o barwie białej, czasem żółtawe, nie powodują stanu zapalnego. Grudki te nie dają żadnych objawów ani dolegliwości. U maluchów pojawiają się najczęściej na czole i brodzie, ale także na ramionach i tułowiu. Grudki te to torbiele łojotokowe, które są niegroźne dla zdrowia. Mogą jedynie stanowić problem natury estetycznej. Znikają przeważnie w ciągu dwóch miesięcy od ich pojawienia się, a osiągają wielkość w przypadku niemowląt 1 do 3 milimetrów. Samoistnie ustępują w ciągu pierwszych tygodni życia

POTÓWKI

Drobne grudki na zaczerwienionej skórze, spowodowane zaburzeniem odpływu potu, Dotyczą zgięć, miejsc nadmiernie ogrzanych, wilgotnych (skóra głowy, szyja, tułów, pachwiny i dołu pachowe)

ZAKAŻENIE GRONKOWCEM ZŁOCISTYM

Daje objawy podobne do Atopowego Zapalenia Skóry, często współistnieje. Konieczne jest leczenie u dermatologa, w zależności od lokalizacji i wielkości zmian może zalecić pielęgnacje preparatami aseptycznymi: srebro koloidalne, nadmanganian potasu, genicjana, octenisept, lub antybiotykoterapia miejscowa lub doustna.

Zmian sączących jak w przypadku AZS nie wolno smarować sterydem.

Źródła:
http://prosaki.info/prosaki-u-niemowlat/
http://mp.pl/

Bibliografia:
„Słowniczek noworodka” dr Alicja Karney, pediatra, IMiD

Zdjęcia
Poglądowe udostępnione przez mamy




Nawał mleczny i stabilizacja laktacji

W pierwszych dniach po porodzie piersi mogą zrobić się obrzmiałe i twarde jak kamienie. Obrzęk fizjologiczny, czyli nawał mleczny nie dotyka każdej mamy, ale jeśli się pojawi warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić.

NAWAŁ MLECZNY

Nawał, czyli obrzęk fizjologiczny może, ale nie musi, pojawić się pomiędzy 2, a 5 dobą po porodzie i trwa ok 3-5 dni, nie dłużej jednak niż 10 dni. Jeśli utrzymuje się dłużnej niż do 10-14 doby po porodzie, należy skontrolować sytuację z doradcą laktacyjnym lub lekarzem.

W okresie nawału:

  • przystawiaj dziecko co najmniej 10-12 razy na dobę, dziecko powinno ssać co najmniej 15 minut, najlepiej co 1,5-2 godzin w ciągu dnia i nie rzadziej niż co 3 godziny w nocy,
  • rób sobie chłodne kompresy lub/i  okładaj piersi tłuczonymi liśćmi zimnej białej kapusty
  • zmieniaj pozycje karmienia, aby mleko spływało z różnych części sutka
  • noś muszle laktacyjne i wygodny biustonosz
  • kładź się płasko na plecach pomiędzy karmieniami
  • używaj ciepłych okładów bezpośrednio przed karmieniem, aby mleko lepiej wypływało

Z czasem gruczoły sutkowe wyregulują produkcję i nawał ustąpi, piersi jednak jeszcze przez jakiś czas pozostaną pełne. Jeśli pomimo częstego przystawiania będziesz odczuwać dyskomfort możesz użyć laktatora i pomiędzy karmieniami odciągać niewielką ilość pokarmu – do uczucia ulgi. Odciągnięcie może być też przydatne jeśli piersi mamy są duże, a przez wypełnienie mlekiem twarde i trudne do prawidłowego uchwycenia przez dziecko, wówczas odciągnięcie sprawi, że staną się bardziej elastyczne i miękkie, a dziecku będzie łatwiej zassać prawidłowo brodawkę.

Jeśli nawał będzie się utrzymywał dłużej, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieprawidłowym odpływem pokarmu z piersi. Przyczyną takie stanu rzeczy jest niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi, co uniemożliwia prawidłowe pobieranie pokarmu, warto skonsultować problem ze specjalista laktacji, który oceni przyczynę takiego stanu rzeczy, skontroluje, poprawi sposób przystawiania, a jeśli przyczyną jest krótkie wędzidełko odeśle do specjalisty, który je przytnie.


BRAK NAWAŁU NIE OZNACZA BRAKU MLEKA
I NIE JEST PODSTAWA DO PODANIA BUTELKI


STABILIZACJA LAKTACJI

Laktacja stabilizuje się do 4-6 tyg po porodzie, od tej chwili piersi rozpoczną regularną stałą produkcję, odpowiadająca na potrzebny małego ssaka. Miękkie piersi nie są oznaką braku pokarmu, a jedynie świadczą o tym, że laktacja się ustabilizowała. Piersi to nie magazyn, tylko fabryka, produkują na bieżąco, a produkcja przyspiesza w chwili kiedy dziecko zaczyna ssać. Wiele mam w tym czasie odczuwa przemożna potrzebę picia i jedzenia.

W okresie stabilizowana laktacji bardzo ważne jest przystawianie niemowlęcia na żądanie i zapewnienie mu odpowiednio długiego ssania, nie podawanie innych płynów i smoczka, dzięki temu laktacja dostosuje się to zapotrzebowania na odpowiednio wysokim poziomie i będzie bez problemów zaspakajał potrzeby niemowlęcia.

Źródła:
http://www.breastfeedingbasics.com

Zdjęcie:
Photos.com

 




Karmię swobodnie, czyli o karmieniu poza domem

Głos mlecznego wsparcia w kampanii #karmieswobodnie
Jeśli ktoś czuje się urażony karmieniem piersią, to znaczy, że gapi się zdecydowanie za bardzo” Woody Allen

źródło: internet

Temat rzeka, Wiele badań pokazuje, że karmienie w miejscach publicznych nie gorszy i nie powoduje sprzeciwu publicznego, a jedynie głośne oburzenie niewielkiej grupki społecznej.

CZY WIĘC KARMIĆ PUBLICZNIE?

Zdecydowanie tak! Zdecydowanie nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia dziecka wszędzie tam gdzie ono tego potrzebuje. Dzieci karmione piersią w ten sposób zaspakaja większość swoich potrzeb, wiec nie ma powodu aby to ograniczać, przeczekiwać wychodzić po karmieniu i wracać na karminie, aby się z tym ukrywać. Kamienie piersią jest naturalne, fizjologiczne i nie ma żadnego podtekstu seksualnego, piersią są do karmienia a nie do zabawianie płci brzydszej. Swego czasu spotkałam się z badaniami, ze zamiłowanie do piersi wynika właśnie z okresu niemowlęcego i jest namiastką tego co dają piersi dziecku karmionemu piersią, poczucia bliskości, bezpieczeństwa, budowania relacji.

JAK KARMIĆ? SWOBODNIE.

Czyli bez krępacji, mama pewna siebie nie będzie na siebie ścigała zbędnej uwagi gapiów. A jedynie serdeczne uśmiechy przechodniów, przecież nie ma czystszego wyrazu bezinteresownej miłości niż karmienie dziecka piersią. Nie zależnie od tego czy znajdujesz się w restauracji, parku czy na basenie, zrób to swobodnie, ale bez ostentacyjności, Bądź pewna siebie, ale dyskretna. Karmiąc dziecko zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu a wiec coś więcej niż tylko pokarm, uspakajasz je, przekazujesz informację, że wszystko w porządku. Karm tak jak to robisz w domu, nie stosuj dodatkowych gadżetów, których nie używasz na co dzień.

Nie zakładaj dziecku na głowę pieluszek, pelerynek, szalu, sam proces karmienia jest bardzo męczący, dla dziecka jest ogromnym wysiłkiem, wiele dzieci się przy nim męczy, dlatego okrywanie głowy, która u niemowląt pełni funkcję termoregulacji jest złym pomysłem i prowadzi do przegrzewania się dziecka.

GDZIE KARMIĆ?

Gdzie chcesz, jeśli w danej lokalizacji znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do karmienia piersią, oczywiście możesz z niego skorzystać, ale nie musisz, możesz usiąść wszędzie tam, gdzie da się to zrobić swobodnie i wygodnie i po prostu nakarmić małego ssaka.

Nigdy nie zgadzaj się, na karmienie w toalecie, skoro dorośli nie jadają w toaletach, nie ma podstaw aby jadało tam dziecko, tak jak każdy inny obywatel ma prawo do konsumpcji w miłych okolicznościach przyrody.

Karmienie piersią jest normalne i naturalne wszędzie tam, gdzie nie ma kultu mieszanek, czyli 3/4  świata uważa to za zupełnie normalny i niegorszący widok. Publiczne karmienie piersią gorszy tylko nielicznych w tzw cywilizacji zachodniej, gdzie piersi zatraciły swój pierwotny charakter na rzecz seksualizacji. Jednakże nikogo nie gorszą półnagie modelki na okładkach, na billbordach i w telewizji, gorszy dziecko przy piersi, której w zasadzie i tak nie widać. Zdjęcia pokazują dobitnie, że karmiąc piersią tak na prawdę nic nie widać, więc MAMO KARM SWOBODNIE

Poznaj swoje prawa: Broszura #karmieswobodnie

MAMY KARMIĄ SWOBODNIE

Nigdy nie zgadzaj się na karmienie w toalecie, to nie jest odpowiednie miejsce dla dorosłego, więc czemu by miało być dla niemowlęcia?

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=VnReJeQrK0k?feature=oembed&w=960&h=720]

 

 

 

Zdjęcia udostępnione przez mamy z grupy Karmienie Piersią