Dieta eliminacyjna mamy alergika

image_pdfimage_print

UWAGA

W świetle najnowszej wiedzy o której pisałam w artykule Postępowanie w przypadku alergii u dziecka – najnowsze zalecenia Towarzystwa Alergologicznego oraz konsultantów laktacyjnych diety eliminacyjne aktualnie stosowane są jako ostateczność w sytuacji gdy inne metody nie dają oczekiwanych efektów. Diety eliminacyjne matek karmiących powinny być konsultowane z dietetykami i nie powinny być stosowane przewlekle. 

W pewnych sytuacjach diety eliminacyjne mogą służyć diagnostyce.

Brak poprawy po zastosowaniu diety w przeciągu 3-6 tyg jest podstawą do jej przerwania i prowadzenia zdrowej zróżnicowanej diety oraz kontynuacji karmienia piersią.


Dieta mamy karmiącej, to dieta zróżnicowana i bogata, bez większych ograniczeń, o czym pisałam już wcześniej w artykułach: Dieta mamy karmiącej piersią i Co może w Święta jeść mama karmiąca piersią, ale schody się zaczynają, gdy okazuję się, że mamy małego alergika.

Przy podejrzeniu alergii należy zacząć od konsultacji z lekarzem specjalistą – alergologiem, nie powinno się podejmować żadnych działań bez konsultacji lekarskiej, lekarz pediatra, nie ma wystarczającej wiedzy specjalistycznej aby prowadzić dziecko z alergią, dlatego powinien pokierować do poradni specjalistycznej. O objawach alergii pisałam tutaj: Objawy alergii u niemowląt

Bez względu na dalszy przebieg choroby i leczenia, MLEKO MAMY pozostaje najważniejszym czynnikiem diagnostyki, leczenia, wspierania i rozwoju systemu immunologicznego dziecka, gdyż ma wyjątkowy skład, bogaty w przeciwciała – niezwykle korzystny dla flory jelitowej, spowalnia rozwój alergii i marszu alergicznego, ŻADNA MIESZANKA NIE JEST W STANIE ZASTĄPIĆ MLEKA MAMY, chociaż lekarzowi łatwiej jest kontrolować przebieg leczenia i chętnie wypisze mieszankę, która często daje szybką i spektakularną, ale POZORNĄ poprawę.

Dieta eliminacyjna przy skazie białkowej – głównie nietolerancji białek mleka 

Jest to najczęstszy rodzaj alergii, skaza białkowa tak na prawdę nie dotyczy tylko białek mleka, ale każdego możliwie alergizującego białka, bo alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na obce białko. Objawy, które towarzyszą alergii to reakcja obronna organizmu, dlatego pojawiają się ulewania (o tym osobny artykuł) lub wymioty – organizm próbuje się pozbyć potencjalnie szkodzącego składnika wkrótce po spożyciu, biegunki, wodniste śluzowate stolce, często o silnym kwaśnym zapachu, z pasmami kwi, mogą być pieniste, na skutek wzdęć, barwa czasem prawidłowa, a czasem od seledynowej, po ciemno zieloną oraz reakcje skórne np.:  wysypki, pokrzywki, AZS, ponadto małe przyrosty, zatrzymanie lub spadek masy. Przy takich objawach pierwszym wyborem jest nabiał:

Białka mleka (np. kazeiny) można znaleźć m.in. w takich produktach mleczarskich:

 1. mleko
 2. serwatka
 3. masło
 4. mix maślany / mleczny
 5. maślanka
 6. sery, serki i twarogi
 7. jogurty i kefiry
 8. śmietany i śmietanki

Konieczne jest czytanie etykiet, gdyż białka mleka mogą znajdować się także w:

 • pieczywie (w piekarniach mają obowiązek przedstawić skład każdego produktu)
 • wędlinach (w sklepach wędliniarskich mają obowiązek przedstawić skład każdego produktu)
 • słodycze
 • innych produktach spożywczych, gdzie się ich nie spodziewamy

Dodatkowo zdarza się, że eliminacja samego nabiału nie przynosi zadowalających efektów:

wówczas z diety należy wykluczyć:

 • wszelkie jaja
 • wołowinę
 • cielęcinę
 • kurczaka
 • soję

W razie braku poprawy konieczne jest eliminowanie kolejnych pokarmów możliwie alergizujących, np glutenu, a w ekstremalnych sytuacjach wprowadzenie ścisłej restrykcyjnej diety.

Ścisła dieta eliminacyjna przy diagnozowaniu alergii

Kiedy trudno zdiagnozować co uczula, konieczna jest ścisła dieta opierająca się na kilku produktach, w początkowym okresie może dość do zaostrzenia objawów, gdyż organizm się oczyszcza, uwalniają się toksyny i przenikają do mleka, ale potem zwykle następuje znacząca poprawa.

Ścisła dieta jest trudna i wyczerpująca, ale przynosi efekty, eliminujemy wszystkie największe alergeny i wprowadzamy kilka najbezpieczniejszych produktów.

 1. kasza jaglana lub kasza gryczana (zawsze ten sam producent).
 2. indyk lub królik (zawsze to samo sprawdzone źródło, żadnych marketów) – jemy na różne sposoby
 3. woda do picia
 4. warzywo, ja proponuje burak, gdyż bardzo rzadko zdarza się na niego alergia, w razie potwierdzenia szkodliwości inne warzywo
 5. majeranek, sól, pieprz
 6. jeśli robimy chleb to jaglany lub gryczany jemy z mięsem samodzielnie przygotowanym, z pastą etc.

na dobrze zbilansowanej diecie nie ma POTRZEBY dostarczania dodatkowych SUPLEMENTÓW witaminowo – MINERALNYCH, np wapniowych, jeśli masz wątpliwości co do swojej diety, skonsultuj ją z dietetykiem, PRZEDSTAW LISTĘ zakazanych produktów i poproś o skomponowanie diety w oparciu o te dozwolone.

W przypadku tak diety eliminującej nabiał, jak i ścisłej diety, na efekty trzeba czekać od 3-6 tyg (bez „grzechu”)

PROBIOTYKI

Ponadto niezwykle ważna jest suplementacja probiotyków (o tym osobny artykuł). Probiotyki są niezwykle ważne, gdyż dobrze dobrane szczepy wpływają korzystnie na florę przewodu pokarmowego, pokrywają jelita czymś w rodzaju farby odbijającej, to co ma zostać w jelicie i być wydalone, a przepuszczają to co jest ważne dla żywienia organizmu – uszczelniają jelita.

Nie każdy szczep ma istotne znaczenie dla uszczelnienia jelit, ale na szczęście są takie, które zostały dokładnie przebadane, z tego względu korzystne są szczepy symbiotyczne:

Lactobacillus rhamnosus GG (np Dicoflor, Acidolac) i Bifidobacterium BB-12 (np Acidolac Baby)

Oba szczepy można znaleźć w 1 preparacie: Trilac Plus, który ma bardzo dobrze skomponowany skład 4 szczepów (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), Bifidobacterium lactis).

Jeśli alergeny przenikają do pokarmu, oznacza to, że jelita mamy są nieszczelne, dlatego bardzo ważna jest suplementacja tak u dziecka jak i u mamy.

Bardzo korzystny zwłaszcza przy biegunkach i luźnych stolcach – infekcjach jelitowych jest także szczep enterokoków: Saccharomyces boulardii B01, zawarty w preparatach: Enterol czy Enteroacidolac.

WIĘCEJ O PROBIOTYKACH ZNAJDZIESZ W ARTYKULEPROBIOTYKI

PROWOKACJA

W zależności od stopnia alergii mama co jakiś czas może przeprowadzać tzw. prowokację czyli stopniowo zwiększać ilość przyjmowanego alergenu i obserwować dziecko. Należy pamiętać, że wprowadzanie alergenu poprzez mleko, jest bezpieczniejsze, niż poprzez bezpośrednie wprowadzenie do diety dziecka.

Prowokacja jest też bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym, jeśli nie najważniejszym. Żadne badania IgE, skórne czy płatkowe nie powiedzą nam więcej niż:

 1. obserwacja,
 2. eliminacją alergenu
 3. obserwacja czy następuje poprawa
 4. prowokacja, w celu wywołania ponownie reakcji alergicznej
 5. obserwacja reakcji i jej nasilenia

Takie obserwacje przekazujemy lekarzowi prowadzącemu.

Należy pamiętać, że rozróżniamy alergie IgE zależne i IgE niezależne, a może wyjść brak jakiejkolwiek alergii pomimo zaobserwowania wyraźnych objawów (więcej o rodzajach reakcji alergicznych)

WAŻNE!
Jeśli alergia była dość silna, wskazane jest przeprowadzanie prowokacji w warunkach szpitalnych.

PDF24 Tools    Send article as PDF   

42 thoughts on “Dieta eliminacyjna mamy alergika

 • Świetny, wyczerpujący artykuł.
  Jeżeli chodzi o alergizujące produkty, rzeczywiście warto wprowadzać je stopniowo i bardzo powoli… Oczywiście na początku warto sprawdzić, na jakie składniki pokarmowe wykształciła się u nas nietolerancja. Zrobiłam sobie test na nietolerancję pokarmową w Revitum i okazało się, że muszę odstawić migdały, orzechy i drożdże. Skończyły się moje problemy, a jednocześnie moja Zosia, którą karmię stała się jakby spokojniejsza.

 • Jeśli chodzi o probiotyki w alergii to żadna nowość. Od dłuższego czasu wiadmomo że są pomocne w walce z alergią. Już od dawna dostepny jest probiotyk specjalnie skierowany dla alergików i dzieci z azs(z odpowiednio dobranym składem bakterii probiotycznych)- Latopic. Wiem bo sama go stosuje.

  • Tak, Latopic ma tylko dobry marketing, za to słaby jest jeśli chodzi o kolonizację jelit a jego działanie nie ma potwierdzenia w rozlicznych badaniach klinicznych, dlatego piszę o tym, jak ważne są konkretne szczepy o udowodnionym klinicznie działaniu.

 • Są naturalne probiotyki (no bo jak zdrowo, to może nie pigulki z apteki…). np. kiszone ogorki, kapusta,sok z kiszonek. Czy to wyczerpuje temat? Skąd z pożywienia brać probiotyki? Dziękuję za odpowiedź.

  • Porcelanowa, jasne, i w zdrowej normalnej zbilansowanej diecie powinny buc, ale w przypadku alergii podawania kilkomiesięcznemu dziecku kiszonej kapusty jest raczej kiepskim pomysłem, zwłaszcza że kiszonki bardzo często alergizują, i podkreślam raz jeszcze ważne są szczepy, które uszczelniają jelita, kiszonkowe nie mają tyakich właściwości, mają inne i są one bardzo korzystne np dla wzmacniania odporności czy po antybiotykoterapiach, ale u zdrowych dzieci i dorosłych – NIE ALERGIKÓW
   Już wkrótce będzie artykuł o probiotykach tylko.

 • Zgadzam się-latopic ma tylko świetna rękę, nic poza tym… Mam pytanie czy jeśli podaje alergikowi probiotyki i karmie piersią to tez mogę zażywać probiotyki czy to zbędne?

 • Witam,

  Chciałabym przejść na ścisłą dietę eliminacyjną, ale jestem wegetarianką. Czy wykluczając punkt z mięsem nie nabawię się jakiejś choroby? Czy mogłabym zamiast mięsa wprowadzić jeden rodzaj ryby?

  • Ryby często alergizują, można dodać jakiegoś strączka (np. soczewica), aby dostarczyć odpowiedniej ilości białka, albo skonsultować się z dietetykiem, który optymalnie zbilansuje dietę z kilku produktów.

 • skąd mam wiedzieć czy dziecko ma alergię? byłam u dwóch pediatrów. mój syn ulewa i to dużo,ale przybiera na wadze bardzo dobrze. jego kupy bywają wodniste, a zapach kwaśny (nie zawsze). jeden pediatra zalecił wykluczenie białek, ale nie zauważyłam jakiś ogromnych efektów. Drugi natomiast powiedział,że w takim wieku (wówczas 2 miesiące) nie można stwierdzic żadnych alergii. Dziś syn ma 5 miesięcy po 2 tyg zaprzestałam diety. dodam,ze byliśmy u dermatologa, bo pediatka nr 1 stwierdził AZS ( syn ma czerwone, szorstkie policzka). Dermatolog wyśmiała teorie o AZS… a co jeśli syn ma alergie, a ja nie potrafie tego rozpoznać?

 • czy podanie mieszanki nutramigen i podawanie jej 3x dziennie żeby ” chwilowo odciążyć układ pokarmowy” – jak to stwierdził lekarz, jest dobre w przypadku alergii..? podejrzenie alergii na białko,mama karmi i chce karmić ale lekarz stwierdził jak wyżej… czy mam tą mamę odwodzić od tego pomysłu..?

 • Kiedy powstanie wątek o probiotykach (samych)? w niecierpliwością go wyczekuję 😉
  A tymczasem jaki/który probiotyk będzie najlepszy dla karmiącej mamy?żeby odbudować florę,wspomóc?poprawić odporność?

  • Pisze się, ale nie ja piszę tylko osoba która dużo wie o probiotykach, czyli będzie bardziej specjalistycznie, dokładniej, rzetelniej.

  • Może to dziwnie zabrzmi, ale każdy będzie lepszy od żadnego 🙂 A tak serio, jeśli chodzi o probiotyki dla dziecka alergicznego i mamy go karmiącej, to w testach klinicznych najlepsze wyniki miały szczepy Lacidobactilus rhamnosus GG oraz Bifidobacterium Lactis BB-12 (dodawane są nawet do mieszanek dla niemowląt, niekoniecznie tych mlekozastępczych) i takiego probiotyku Ewelino szukaj – dla Ciebie w kapsułkach, dla malucha w kroplach lub saszetkach do rozpuszczania. Taki skład mają wszystkie formy Triacu Plus, Osłonka Derma, S-biotyk w kapsułkach i Multilac baby. Zwróć też uwagę na składniki dodatkowe (skład osłonki, konserwanty) oraz na ilość CFU bakterii (nie ilość szczepów), „minimum logistyczne” to 1*10^9 CFU (łącznie wszystkiego, ale też dobrze, żeby te 2 szczepy oscylowały w okolicach tej ilości, oczywiście im więcej tym lepiej), jeśli jest mniej, to szkoda kasy.
   Pamiętaj, że efekty mogą pojawić się dopiero po 2-3 tygodniach (mam na myśli efekty od strony układu pokarmowego, na efekty ze strony układu odpornościowego czy skóry trzeba poczekać przynajmniej 10-12 tygodni).

   A wpis mam nadzieję puścić najpóźniej po świętach.

   • Kurcze:))) ale super, czekam z niecierpliwością i dziękuję teraz za radę :*
    Zapytam jeszcze o Biopron czy on będzie dobry? szczepów ma 9 a ilość bakterii to 9 mld…

  • Nie, bo TRILAC PLUS nie zawiera soi, białek mleka i laktozy, dostepny jet w kapsulkach dojelitowych DRcaps, saszetkach i kroplach MCT

   Stary TRILAC zawieral, obecnie zostal zastapiony TRILAC20 i jest dostepny tylko w kapsulach

  • Nie, TRILAC PLUS nie zawiera soi, bialek mleka i laktozy, dostepny est w kapsulkach dojelutowych DRcaps, saszetkach i kroplach MCT.

   biala mleka, laktoze i soje, zawieral stary preparat TRILAC, obecnie zastapiony TRILAC 20, dostemny tylko w postaci kapsulek.

 • Bardzo ciesze się,że was wyszukałam z setki różnych stronek:)! Moja córcia na 6tygodni i okazało się,że jest alergikiem wdł. pediatry. Dostałam maść robiona i mam smarować te zmiany skórne 2razy dziennie, aż zejdą. Czytając skład nie jestem przekonana do tej maści dlatego szukam innych rozwiązań. Po za tym oczywiście kazała mi zastosować dietę eliminacyjną (karmie piersią). Proszę napiszcie mi z jakich konkretnych firm mam zastosować dla siebie probiotyki, a z jakich dla dziecka?? Czy sama zażywając probiotyki muszę też podawać dziecku?? jak tak to jaki? Moja mała ma 6tyg, a gdzie czytam w ulotce to piszą, ze stosować u dzieci np. od4miesiąca życia.

 • Witam, mam dość duzy problem z synem i jestem bezradna…co lekarz to opienia…albo ze łojotokowe ZS, inny ze AZP, lekarz pediatra kazał wyelimnowac mleko (karmię piersią)- jedno jest pewno mój synek cierpi – bardzo się drapie (swędzące policzki) zwłaszcza w nocy a ja jestem zupełnie bezradna….nie wiem co mam jeść….

 • Mam pytanie. córka 11 miesiecy z podejrzeniem alergii, nadal w trakcie szukania potencjalnych alergenów.. Mama na diecie eliminacyjnej. Oprócz zmian skórnych, brzydkich kupek, ulewań/wymiotów, to dziecko bardzo słabo przybiera na wadze wiec lekarz zalecił aby kaszki robić na mleku modyfikowanym (bebilon pepti) Pytanie czy to nie zaszkodzi? We wcześniejszych odpowiedziach pisała Pani o innym PH mleka modyfikowanego. Chciałabym ulżyć dziecku i aby naturalnie zdrowy organizm zaczął przybierać na wadze a nie na siłę ją „utuczyć”?

 • A czy do diety eliminacyjnej, można dodać ryż?? Czy on uczula? Jestem mamą 6 miesięcznego chłopca, nagle pojawiły się u niego zmiany skórne pod kolankami, policzki się pogorszyły. Od tygodnia jem ryż, mięso, wędliny i pojawiły się nowe zmiany w pachwinach :-(. Od miesiąca nie jej niabiału, nie wiem co to może być 🙁

 • Moje dziecko dostaje akurat przedstawiony w artykule acidolac baby. Jak dla mnie probiotyk ma ogromne znaczenie w budowaniu naturalnej odporności dzieci. W dzisiejszej diecie, pełne polepszaczy smaku i dziwnych nazw w składzie trudno podjąc decyzję o zakupie dobre jakości artykułu. Ja już nawet wypisałam na kartce te wszystkie szkodliwe E.

 • Trzeba tylko w przypadku diety eliminacyjnej zachować szczególną ostrożność, aby niechcący nie narazić dziecka na poważne niedobory minerałów oraz witamin. Samo odstawienie niezdrowych pokarmów żywnościowych jeszcze nie gwarantuje, że możemy być bezpieczni o zdrowie i samopoczucie naszej pociechy.

 • Witam. Jestem mamą 3,5 miesięcznego maluszka, Od kiedy pamiętam mały miał wysypke na twarzy. Na poczatku myślałam ze miał trądzik noworodkowy ale teraz to napewno jest alergia. Jak mojego lekarza zapytałam się o te krostki czy to alergia to on stwierdził ze tak ale ze dla takiego maluszka nie stosuje się sterydów i innych kremów. Na tym doktor zakończył temat. Nic nie wspomniał o diecie eliminacyjnej. Co mam teraz zrobić -sama mam sprobowac przejsc na ta diete? no i piszecie ze dopiero po 10-12 tygodniach znikają plamki na policzkach czyli dopiero po 10 tyg zobacze czy nie jedzenie np mleka krowiego daje jakies rezultaty? a jak nie to kolejne 10 tygodni czekac po wyeliminowaniu nastepnego składnika? czy dziecku nie zaszkodzi ze tak długo sie szuka składnika alergizującego? Mój mały ma tylko wypryski na policzkach, mocno suchą skórę tam gdzie sa włosy, i kilka czerwonych plam na tyle głowy. Podobno to nie mocna alergia ale nie chce mu zaszkodzic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *