Czy w trakcie karmienia piersią można być honorowym dawcą?

image_pdfimage_print

Pytanie pojawiające się dość często na stronach i grupach parentingowych. Jeszcze nie dawno stanowisko co do tej kwestii nie było jednoznaczne.

 

KRWIODAWSTWO
W wielu krajach było jasno określone, w Polsce w stacjach krwiodawstwa odmawiały przyjmowania krwi od matek karmiących, co nadal się zdarza, tym czasem już w styczniu 2017 roku Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalne pismo, które nawiązuje treścią do standardów zachodnich.

 

Standardy światowe są dość jasne:

  • Ogólnie 6 miesięcy po porodzie
  • Dr Jack Newman podaje, że każda matka, która przeszła kwalifikację, i nie ma anemii, może oddać krew.
  • W związku z ubytkiem krwi, ważne jest prawidłowe nawadnianie przed i po oddaniu krwi
  • Nie należy dźwigać (także dziecka) w dniu oddania krwi
  • Amerykański Czerwony Krzyż daje zielone światło na oddawanie krwi już po zakończeniu połogu, czyli ok 6 tygodni po porodzie

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi, 

Jedyna dyskwalifikacją jest ciąża, poród i okres 6m od zakończenia ciąży, nie jest nią karmienie piersią.

Tak więc w przypadku odmowy pobrania krwi, warto się powołać na ustawę i stanowisko Ministerstwa Zdrowia

DAWSTWO SZPIKU I KOMÓREK MACIERZYSTYCH

W 2010 roku postanowiłam przystąpić do programu DKMS. Karmiłam wówczas 1,5-raletnią córkę. pojawiło się pytanie czy jest po przeciwwskazaniem. Długo rozmawiałam z lekarzem fundacji ustalając, że tylko okres pierwszych 6 miesięcy po porodzie jest faktycznym przeciwwskazaniem, rok później będąc w ciąży (która tez jest przeciwwskazaniem) wiedząc że rozwija się prawidłowo skontaktowałam się z fundacją, która zablokowała moje konto na ponad rok (czyli uwzględniając datę rozwiązania + 6m  + miesiąc). Moje konto aktywowało się automatycznie po ok 7m od porodu.

Tak jak w przypadku dawstwa krwi, ciąża i okres ok 6 miesięcy po porodzie jest czasowym przeciwwskazaniem do oddawania krwi i szpiku.

   Send article as PDF   

One thought on “Czy w trakcie karmienia piersią można być honorowym dawcą?

  • Na stronie fundacji DKMS jest napisane, że leki wykorzystywane w czasie przygotowywania dawcy do donacji przenikają do mleka matki. Jak to się ma do treści wpisu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *