Bank Mleka we Wrocławiu

image_pdfimage_print

W dniach 23-24 czerwca podczas IV Forum Neonatologicznego we Wrocławiu „Daj szanse na mleko matki” odbyła się prezentacja otwartego w grudniu 2016r. Banku Mleka. Oprócz warsztatów odbyły się także 2 prelekcje nt. wrocławskiego banku.

Bank we Wrocławiu jest 6 w Polsce bankiem mleka kobiecego działającym przy wsparciu Fundacji Bank Mleka Kobiecego, a kolejne 4 banki są w trakcie tworzenia. Jest to proces długotrwały, wymagający zaangażowania wielu osób, ale przede wszystkim stworzenia miejsca to pozyskiwania pokarmu, a następnie przygotowywania, przechowywania, jak i analizowania. Miejsce to musi spełniać określone kryteria i mieć odpowiednie wyposażenie.

Podczas warsztatu koordynator wrocławskiego Banku dr n. med Matylda Czosnykowska-Lukacka opowiadała o tym w jaki sposób funkcjonuje ich bank: pozyskiwanie dawczyń, wycenianie mleka, zawieranie umów ze szpitalmi, natomiast prezes Fundacji bank Mleka Kobiecego opowiadała o zasadach tworzenia banków i o tym jak funkcjonują banki mleka poza Polską.

 

Koordynator Banku Mleka Kobiecego przy szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu,
dr n. med. Matylda Czosnykowska-Lukacka
Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego dr n. biol Aleksandra Wesołowska (po środku), opowiada o pasteryzatorze

 

OBIEG MLEKA W BANKU

Po przyjęciu mleka do banku jest ono, kodowane (kod paskowy) i mrożone w lodówce na świeże mleko (zielone zakrętki).

 

Po uzbieraniu 1,5 litra od jednej dawczyni mleko jest rozmrażane, zlewane do 1 pojemnika, pobierana jest próbka do testów, zaś mleko jest rozlane do nowych sterylnych pojemników, kapslowane (fioletowa nakrętka) i poddawane pasteryzacji, następnie trafia do ponownego mrożenia w lodówce na mleko pasteryzowane i tutaj czeka na przekazanie do oddziału.

POZYSKIWANIE MLEKA

Melko pozyskiwane jest na 2 sposoby.

 1. matki przebywające na oddziale (zwykle korzystają z kącika do pozyskiwania pokarmu i 1-razowych zestawów osobistych
 2. matki przebywające w domu, zgłaszają się jako dawczynie ochotniczki pobadaniach otrzymują butelki i kiedy zbiorą pokarm informują o tym bank, który wysyła transport po butelki z mlekiem.

Aby stać się dawczynią należy zgłosić chęć, oraz przejść badania podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe – badanie labolatoryjne.

BADANIE PODMIOTOWE: przebieg ciąży, porodu i połogu, przebieg laktacji, stan zdrowia dziecka, stan zdrowia matki (choroby przewlekłe, operacje piersi, leki, antykoncepcja, tryb życia, używki, odżywianie, samopoczucie)

BADANIE PRZEDMIOTOWE: oglądanie i badanie piersi, badanie krwi w kierunku niektórych chorób zakaźnych

Kobiety są informowane jakie leki i suplementy są dopuszczalne podczas oddawania mleka do banku. O postępowaniu w przypadku leczenia antybiotykiem.\

WYKLUCZENIE:

 • choroby przewlekłe lub zaburzenia systemowe
 • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków

Przyjmowanie leków rzadko jest przeciwwskazaniem do karmienia własnego dziecka, jednak w przypadku oddawania krwi do baku, są już ograniczenia. Ze względu na to, że odbiorcami są często dzieci chore i wcześniaki, mleko które otrzymują, powinno być pozbawione dodatków leków.

WYKLUCZENIE CZASOWE

 • podejrzenie różyczki
 • gorączka u dawczyni, lub członka rodziny
 • szczepionki komórkowe
 • choroby skóry i niektóre choroby zakaźne

Zakwalifikowane matki otrzymują wytyczne odnośnie pozyskiwania i przechowywania pokarmu:

 • higiena rak i sprzętu
 • przechowywanie pokarmu tylko w pojemnikach otrzymanych od banku,
 • natychmiastowe schłodzenie mleka w lodówce bezpośrednio po pozyskaniu
 • w zamrażalniku powinno być wyodrębnione miejsce tylko na pokarm

Biorące udział w warsztacie IBCLC (Międzynarodowi Certyfikowani Konsultanci Laktacyjni):

 

Źródła: M. Czosnykowska-Łukacka”Kwalifikacja Dawczyń do Banku Mleka Kobiecego”,  IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne, Wrocław 2017

   Send article as PDF   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *