Jak ważyć niemowlęta, czyli o kontroli małych przyrostów rzecz
Niemowlęta karmione piersią nie przyrastają jak po sznurku, mleko, które piją ulega ciągłym zmianom, tak w trakcie jednego karmienia, jak w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym czy rocznym. Jest substancją żywą, chociaż jego składniki są stałe, proporcje ulegają niewielkim wahaniom.
Oznacza to, że nie ma ani potrzeby odciągania pierwszego mleka (pot. mleko I fazy) z powodu wyższej zawartości laktozy (żółta linia na wykresie), gdyż jej poziom jest stały przez całe karmienie, ani ze względu na jego „wodnistość”, mleko staje się tłuściejsze w sposób płynny, czyli im dłużej dziecko ssie tym mleko jest bardziej tłuste, kiedy następuje ten moment to już kwestia indywidualna matki, ale i dziecka.
Ponadto, wiemy z różnych badań, że im więcej czynnika FIL, tym mniejsza zawartość tłuszczu w pokarmie, zaś im mniej czynnika FIL tym poziom tłuszczu jest wyższy.
Najwyższy poziom FIL jest kiedy mama nie karmi aktualnie pierąsi, lub tuż przed, kiedy piersi są pełne, a najniższy (tym samym najwięcej tłuszczu) jest w piersiach pod koniec karmienia, lub kiedy dziecko „wisi” godzinami na piersi. Dlatego najwyższe przyrosty obserwuje się w pierwszym trymestrze życia, w tym okresie dzieci zwykle spędzają przy piersi 24/7.
Więcej o fizjologii laktacji i FIL możesz przeczytać w artykule: „Budowa gruczołu sutkowego (piersi), fizjologia i stabilizacja laktacji„.
A co jeśli przyrosty są niezadowalające, albo niższe od oczekiwanych.
Należy szukać przyczyny, więcej na ten temat w artykule: „Kiedy niemowlę ma małe przyrosty”
Dziś skupimy się jednak na pomiarach masy ciała.
JAK, KIEDY, JAK CZĘSTO WAŻYĆ NOWORODKA I NIEMOWLĘ?
Przede wszystkim zawsze na tej samej wadze!
Dlaczego to takie istotne? bo wagi mogą pokazywać różne wartości, a rozbieżności mogą być na prawdę duże.
Idealny przykład znajdziemy na funpage’u dr-a Jacka Newmana, to samo dziecko zważone na 2 wagach.
Aby pomiary były porównywalne
Zawsze ważymy po zmianie pieluszki, po jedzeniu – zawsze w takim samym stanie, daje to porównywalne wyniki, punkty odniesienia + prawdziwy przyrost.
Pamiętaj, że jeśli ważysz w pieluszce, wytaruj wagę z pieluszką aby pomiar był wiarygodny.
Pomiary powinny być dokonywane NIE CZĘŚCIEJ niż raz w tygodniu, ZAWSZE O TEJ SAMEJ PORZE, ale najlepiej raz na 2-4 tygodni, wówczas mamy realne przyrosty – tzw średnie przyrosty dobowe i tygodniowe.
WAGA URODZENIOWA I WAGA SPADKOWA
Daje nam ogólny punkt odniesienia, nie jest to jednak waga wyjściowa, jako wagę wyjściową przyjmujemy pierwsze ważenie w przychodni, w której będą się odbywały kolejne ważenia.
„ODROBIENIE” WAGI URODZENIOWEJ
Dziecko ma UWAGA 2-3 tygodni na powrót do wagi urodzeniowej, wszystko zależy od częstotliwości i długości karmień, ale także np żółtaczki
WAGA SPADKOWA
W szpitalu, po porodzie jako spadek fizjologiczny uznaje się do 10% utraty masy ciała po porodzie, jednakże dopiero przekroczenie 15% masy ciała, jest wskazaniem do interwencji i ewentualnego dokarmiania (kieliszkiem, odciągniętym mlekiem mamy)
Należy tu zauważyć, że w przypadku dzieci, których mamy w trakcie porodu otrzymywały kroplówkę, waga urodzeniowa jest zawyżona, takie dzieci mają zwykle większy ubytek masy, Ina May Gaskin, zaleca, aby za faktyczną wagę urodzeniową, w takim przypadku uznać masę po 24h od porodu.
CZEGO NIGDY NIE ROBIĆ!
- nie ważyć przed jedzeniem i po jedzeniu, aby sprawdzić ile dziecko zjadło
- nie ważyć rano i wieczorem
- nie ważyć codziennie
- nie ściągać pokarmu laktatorem aby sprawdzić czy jest tłusty albo ile jest go w piersiach, dlaczego? odpowiedź w tym artykule: 5 kroków do udanego karmienia piersią
Oprócz przyrostów masy ciała, ważne są też mokre pieluszki, więcej nt. wskaźników skutecznego karmienia piersią można przeczytać w artykule: Wskaźniki skutecznego karmienia w portalu Medyczyna Praktyczna.
Zdjęcie w nagłówku, pochodzi z portalu gazeta.pl
10 komentarzy
Pingback:
Pingback:
Dorota
Najlepiej sprawdzają się chyba elektroniczne wagi niemowlęce, które są zasilane bateryjnie, co umożliwia korzystanie z nich w miejscu gdzie dostęp do zasilania sieciowego jest utrudniony. Dodatkowo, szalka takiej wagi wykonana jest z trwałego i bezpiecznego dla dzieci tworzywa.
Kamcia
🙂
ania
super wpis
konsultantka
To jest wszystko bardzo ale to bardzo istotne w gruncie rzeczy, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo.
kasia
rewelacyjny blog !
kocyk bambusowy
Sama nie tak dawno urodziłam i chciałabym teraz wybrać dla swojej córki porządnie wykonany kocyk. Już w sumie mam na oku jedną ofertę gdzie kocyki prezentują się fanstycznie
aia
supi
bambusowy kocyk
Moim zdaniem ważny jest też wybór odpowiednich kocyków dla dzieci. Mam już w sumie na oku świetną ofertę gdzie może akurat wybiorę coś dla swojej córki