Czułe rodzicielstwo,  Dieta,  Fizjologia,  Karmienie piersią,  Zioła, leki, suplementy

Karmienie piersią w ciąży

image_pdfimage_print

Masz maluszka, a może starszaka przy piersi i zaszłaś w kolejną ciążę. Zastanawiasz się co dalej?
Odstawić, czy kontynuować karmienie?
Lekarz, położna, straszą:

 1. karmienie piersią zagraża kolejnej ciąży i prowadzi do poronienia
 2. karmiąc piersią zabierasz to co najlepsze dziecku w brzuchu, lub
 3. karmiąc piersią zaspakajasz potrzebę bliskości bo ciążowe mleko nic nie daje
 4. w ciąży mleko i tak zanika

Po kolei.

1. CZY KARMIENIE W CIĄŻY JEST BEZPIECZNE DLA CIĄŻY

MIT

Karmienie powoduje skurcze macicy, a to grozi poronieniem

FAKT

Skurcze macicy są niewielkie i nie mają wpływu na przebieg ciąży. Oksytocyna, która działa na mięśnie gładkie przewodów mlecznych i macicy, produkowana jest przez podwzgórze i magazynowana w przysadce mózgowej, wydzielina jest w chwilach euforii: orgazm – powodując skurcze macicy (łagodzi tym samym bóle miesiączkowe), łagodzi ból i poprawia wypływ mleka poprzez mikroskurcze mięśni okalających przewody mleczne, albo bardzo silne skurcze macicy w trakcie porodu.
Ponieważ macica jest znacznie większym i silniejszym mięśniem, niż delikatne przewody mleczne, to też ilość uwalnianej oksytocyny jest różna, aby uruchomić mięśnie przewodów mlecznych potrzeba ilości homeopatyczne, znacznie większe ilości są potrzebne aby uruchomić mięsień macic podczas współżycia (nie wspominając o akcji porodowej), więc karmienie piersią nie ma najmniejszego wpływu na przebieg ciąży fizjologicznej, w której lekarz nie zabrania współżycia.
Suplementacja progesteronu (Luteina, Duphston) na wszelki wypadek, bo mama karmi piersią, jest nieuzasadniona.

W ciąży patologicznej z poronieniem zagrażającym czasem wystarczy znacząco ograniczyć ilość karmień i zredukować karmienia nocne do zera, a te w dzień ograniczyć do 1-3 i obserwować. Przy bardzo powikłanej może być jednak konieczne całkowite odstawienie.
Oczywiście ciążę powikłaną prowadzi poradnia i szpital co najmniej o II stopniu referencyjności i konieczna jest suplementacja farmakologiczna.

WAŻNE
Łożysko produkuje oxytocynazę – enzym rozkładający oksytocynę – starzenie łożyska powoduje spadek poziom oksytocynazy, wzrasta poziom oksytocyny i pojawiają się skurcze przepowiadające (Braxtona-Higsa) kiedy łożysko osiąga III stopień, rozpoczyna się poród)

 2. CZY MAMA KARMIĄC W CIĄŻY, MOŻE DOPROWADZIĆ DO HIPOTROFII PŁODU?

MIT

Karmienie piersią w ciąży, ogranicza odżywienie płodu

FAKT

Kiedy mama karmiąca piersią zachodzi w ciążę schemat odżywiania (dostarczania składników odżywczych) jest taki:

 1. płód
 2. dziecko przy piersi
 3. mama

A więc jedyną osobą, która może na tym stracić jest MATKA, dlatego ważna jest zdrowa, odżywcza, bogata i zbilansowana dobrze dieta, aby wszyscy troje dostali to co najlepsze. Dobrze odżywiona mama, to zdrowa mama, mama pełna energii i nie nie musi nic suplementować, wystarczy, że będzie odżywiać się różnorodnie i regularnie, dieta będzie bogata w wapń, potas i magnez, białko, witaminy i inne składniki odżywcze.
Czego powinna unikać mama w ciąży:

 • surowego mięsa

 

3. CZY CIĄŻA ZMIENIA SKŁAD POKARMU?

MIT

Pokarm w ciąży traci swoje wartości

FAKT

Pomiędzy 16 a 22 tygodniem ciąży ponownie rozpocznie się Laktogeneza I, oznacza to że piersi przygotowują się do żywienia nowego człowieka, od 22 tyg ciąży produkowany jest już pokarm dla dziecka które się urodzi, nawet jeśli przyszłoby na świat przedwcześnie, piersi mamy są już w gotowości, aby zapewnić mu pokarm życia. Od 13 tyg ciąży, może zmieć się smak mleka, to okres w którym cześć dzieci odrzuca pierś.

Od tej pory piersi produkują pokarm głównie dla płodu i tak będzie aż do końca ciąży i w pierwszych dniach po porodzie, aż mleko z siary zamieni się w mleko dojrzałe. W tym okresie gruczoły produkują tylko niewielkie ilości pokarmu.

Jednakże pojawiło się doświadczenie mamy karmiącej, która w 36 tyg ciąży karmiła tylko jedną piersią i w sytuacji kiedy postanowiła ściągnąć pokarm, z piersi karmiącej ściągnęła pokaźną ilość białego mleka, zaś z piersi czekającej na drugie dziecko, niewielką ilość siary. Co jest dodatkowym dowodem tego, że pokarm dostosowuje się do „konsumenta” jakościowo i ilościowo.

źródło: FB La Leche League Polska
źródło: FB La Leche League Polska

4. CZY MLEKO W CIĄŻY ZANIKA?

MIT

Piersi robią przerwę i przygotowują się na nową laktację

FAKT

Piersi zmniejszają produkcję, ale ta trwa cały okres ciąży laktacji o czym było w poprzednim punkcie.  Tak więc mleko jest cały okres karmienia piersią, a nawet tygodnie, miesiące i lata po jego zakończeniu.

PODSUMOWANIE:

 1. mleko zawsze jest IDEALNE
 2. mleka nigdy się nie skończy, jeśli mama cały czas karmi
 3. mleko zawsze jest gotowe
 4. karmienie piersią jest bezpieczne w fizjologicznej ciąży
 5. karmienie piersią jest korzystne dla matki i obojga dzieci
 6. nie ma bezpośrednich zagrożeń dla płodu wynikających z kontynuacji karmienia piersią
 7. nie ma bezpośrednich zagrożeń dla dziecka karmionego piersią ze strony płodu.
 8. PO ZAKOŃCZENIU CIĄŻY MAMA MOŻE KARMIĆ TANDEM

 

Źródła:

 1. http://kellymom.com/
 2. http://www.lalecheleague.org/
 3. http://www.nbci.ca/
 4. http://www.breastfeedinginc.ca/

Zdjęcie w nagłówku:

www.drmomma.org

 

15 komentarzy

 • Justyna

  Jeśli chodzi o punkt 4 to mam inne doświadczenie. Są kobiety, którym jednak pokarm zanika. Całą ciążę córka ssie piersi [bo karmieniem tego już nazwać się nie da;p]. U mnie od około 10 tygodnia ciąży mleka już nie było, córka ssała piersi, ale nic nie przełykała. Dopiero trochę zaczęło się pojawiać po 20 tygodniu. Nawet teraz 40 tydzień na czas ssania przełknie może 3 razy na pierś.

  • Alexandra

   Mam to samo. Jestem w 11 tygodniu i od dobrych 2 tygodni, jeśli nie dłużej, prawie nie mam pokarmu. Synek wisi na piersiach często, ale tylko ssie, nie przelyka. Jak sobie z tym poradzilas? Syn ewidentnie jest głodny w nocy i ma problem z zaśnięciem nawet po kolacji. Syn ma 16 miesięcy i nie wiem czy próbować z jakąś kaszą w butelce, ale co z zębami, które musimy umyć po jedzeniu? Mleko modyfikowane odpada. Ktoś pomoże?

 • Magda

  Bardzo przydatny post, dziękuję 🙂
  Mam pytanie odnośnie bolesności brodawek – jestem w pierwszych tygodniach ciąży i ból przy ssaniu jest bardzo silny. W dodatku synek woła o mleko częściej niż zwykle, co nie bardzo pozwala mi odpocząć. Czy ta bolesność może trwać przez całą ciążę, czy jest szansa, że będzie lepiej?

 • el

  I jak Magda?- przestało boleć ? u mnie też tak było na samym początku była zwiększona wrażliwość brodawek, potem po kilku pierwszysch tygodniach wszystko się uspokoiło i na szczęście dluuugo nic 🙂 teraz jestem w 35 tc i od jakiś dwóch dni znów piersi stały się bardziej nabrzmiałe i brodawki bardziej wrażliwe. Starszą przystawiam w nocy ( w dzień od wielkiego dzwona jej się przypomni) i właśnie zastanawiam się jak to rozegrać organizacyjnie w związku ze zbliżającym się terminem, rozłąką na czas pobytu w szpitalu, ogarnianiem wszystkiego już po porodzie itp… sama jestem ciekawa jak to się ułoży 🙂 pozdrowienia dla wszystkich mamusiek!

 • magdalena

  Potwierdzam ze mleko moze zaniknąć w ciąży pomimo częstego karmienia. Co jest moja bolączką. Twraz18 tydzień i ani kropli juz wydusić nie mogę ani ja ani dziecko. Ssie mimo to trzy razy dziennie. Mamy nadzieje ze wróci 😉 ale może tez się sama odstawić…

 • wewka007

  Witam,

  Temat bardzo dla mnie ciekawy i ważny, jestem w 6tc, a karmię piersią 14miesieczniaka. Ginekolog zaleciła odstawić ze względu na ryzyko poronienia, bo ponoć takie zalecenia, chociaż ciąża póki co jest prawidłowa. W poprzedniej ciąży czułam się rewelacyjnie do samego końca, nigdy też nie było żadnych poronień. Jedynie co odczuwam to ból sutków podczas kp. Widzę, że na wsparcie ginekologa nie mogę liczyć i z tego względu mam mętlik w głowie, jednak mimo wszystko nie chciałabym jeszcze rezygnować z kp, dlatego mam pytanie, czy możecie mnie Państwo odesłać do jakiejś fachowej literatury związanej z kp w ciąży, chciałabym zgłębić temat dość mocno, by być pewną swojej decyzji.

 • Kotku

  Ja karmię piersią 6,5 miesięczne dziecko, które chce jeść ci 2h przez całą dobę. Jestem teraz w 6tc i musiałam w nocy włączyć mieszankę bo zaczęło brakować mleka maluchowi. Karmię piersią ile wlezie, ale bardzo widzę spadek produkcji, zwłaszcza wieczorem i nocą.

 • Lusia

  Karmię dwuletnie dziecko i zaszlam w kolejną ciążę (tak wskazuje test). Przypuszczam, że to dopiero 3-4 tydzień. Jeszcze nawet nie bylam u lekarza. A od 2 tyg. okropnie bolą mnie sutki. Teraz zaczęły boleć mnie plecy w okolicy ledzwi. Czy to może być sygnał organizmu żebym przestała karmić, bo organizm potrzebuje więcej energii na rozwój maleństwa?

   • Lusia

    Niestety nie umiem szczegółowo uzasadnić. Ogólnie lekarz potwierdził, że jednym z wielu objawów ciąży jest ból pleców. Chociaż u mnie może też być to zwiazane z tendencją do dyskopatii, od dawna odczuwanych boli kręgosłupa.
    Obecnie karmię trzecie dziecko już ponad rok. Przy drugiej i trzeciej ciąży rezygnowalam z karmienia starszego dziecka. Za namową lekarza. Nie chciałam ryzykować poronienia czy innych komplikacji ciąży. A starsze dzieci były na tyle duże że to karmienie było tylko dodatkiem, wspólnym czasem czy usypiaczem. Odstawienie ich było kolejnym etapem rozwoju a nie odebraniem im niezbędnego do życia pokarmem.

 • Betti

  Kp a przyjmowane leki

  Mam zaleconą suplementację progesteronu i estradiolu. Na lekach są info, że nie powinnam kp. Lekarz powadzący nie widzi przeszkód do kp. Czy są jakieś badania dotyczące występowania tych substancji w mleku matek z prawidłowo przebiegającą ciążą?

 • Anna

  Byłam w ciąży kiedy moje pierwsze dziecko miało 6m nie przestałam karmić. Długo musiałam czekać na wizytę u ginekologa a prywatny stwierdził (w6 tc) ze nic nie widzi na USG i test sie pomylił.Niestety straciłam ciążę zanim doszło do wizyty u mojego lekarza i miałam zabieg. Nie wiadomo jaka była przyczyna , kazali tylko czekać pól roku z następną ciążą. Teraz moje dziecko ma 12m i znowu jestem w ciąży karmie dalej, ale boję się a wizyta u gin znowu odległa 🙁 nie czuje skurczy przy karmieniu a nawet mnie to uspokaja i łagodzi bol pleców. Pediatra mówi ze mogę karmić, ale on nie sprawdzi co z moja ciążą 😐

 • Natalia

  Witam,

  W artykule pojawia się stwierdzenie: „W ciąży patologicznej z poronieniem zagrażającym czasem wystarczy znacząco ograniczyć ilość karmień i zredukować karmienia nocne do zera, a te w dzień ograniczyć do 1-3 i obserwować.” Mam pytanie – dlaczego trzeba zrezygnować akurat z karmień nocnych? Jaką różnicę dla rozwijającego się maleństwa ma to, kiedy karmię starsze dziecko?

 • Tb

  Są jakieś sposoby by zadbać o laktację w trakcie ciąży? Chciałabym szybko po porodzie zajść w kolejną ciążę, ale boje się, że pierwsze dziecko nie będzie miało wystarczająco jedzenia.

 • Marti

  Jestem w 20 tc, jakie jest moje zaskoczenie, kiedy próbuję odciągnąć mleko, bo chciałam zrobić biżuterię, a tu mleka nie ma ? synek twierdził, że jest… No a tu zaskoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.