Fizjologia,  Karmienie piersią,  Problemy w karmieniu piersią

O ssaniu piersi, palca, smoczka i innych substytutów

image_pdfimage_print

WAŻNE
NINIEJSZY ARTYKUŁ NIE STANOWI PRZYZWOLENIA
DO PODAWANIA SMOCZKA


NIEMOWLĘ POTRZEBĘ SSANIA POWINNO ZAWSZE MIEĆ 

ZASPAKAJANĄ POPRZEZ PODANIE PIERSI MAMY
DZIECKU KARMIONEMU PIERSIĄ NIE POTRZEBA ŻADNYCH SUBSTYTUTÓW

Niemowlę zostało stworzone tak, by swoje potrzeby zaspakajać poprzez ssanie. Nie chodzi tylko o picie i jedzenie, ale wszelkie potrzeby takie jak bezpieczeństwo, nuda, senność, ideałem jest aby na te wszystkie potrzeby zawsze gotowości czekała pierś mamy. Ma to kolosalne znaczenie dla prawidłowego przebiegu laktacji, dla rozwoju aparatu mowy i zębów, dla prawidłowych przyrostów. Nie zaleca się wprowadzania nic poza piersią przez co najmniej pierwsze 3-4 tyg, a najlepiej 6-8 tyg od porodu [Kelly Bonyata, IBCLC], ale co jeśli tak się nie da?

Są sytuacje, w których pierś nie może zaspokoić wszystkich potrzeb.
Jest grupa dzieci, która po najedzeniu się z piersi, nie chcą kontynuować ssania piersi nie żywnościowo, wypluwają i zaczynają ssanie palca, próby podania piersi kończą się nerwowym odpychaniem i próbą włożenia sobie kciuka do ust, starsze dzieci też ssą np. pieluszkę.

Nawykowe ssanie kciuka może się przedłużyć nie tylko na okres ssania piersi mamy, ale na wiele lat i być poważnym problemem w przyszłości a nawet w dorosłości (nieświadome ssanie palca przez sen).

No cóż niektórzy uważają, że jest to dobre rozwiązanie, i gdyby nie stawało się problemem patologicznym – przedłużonym pewnie by tak było, ale problemem jest to, że częste i nawykowe ssanie (nie mylić z rozwojowym wkładaniem rączek do buzi ok 3-go miesiąca życia) kciuka może prowadzić do wielu problemów:
– do zniekształceń w obrębie podniebienia twardego prowadzącego do zaburzeń logopedycznych
– do zniekształceń zgryzu i potrzeby leczenia ortodontycznego
– do maceracji skóry palca, czasami także nosa w okolicy oczu (palcem wskazującym)
im wcześniej się je wyeliminuje tym jest mniejsza szansa na zaburzenia.

Polski Związek Logopedów
Polski Związek Logopedów

Jedną z konsekwencji długotrwałego ssania smoczka lub kciuka może być utrwalenie się u dziecka niemowlęcego sposobu połykania. Jest to połykanie z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej. Wykonuje on ruchy wyłącznie w kierunku przód-tył. Wraz z prawidłowym rozwojem dziecka, język w trakcie połykania powinien zmienić swoje ruchy i unosić się w kierunku podniebienia. (…)

ne znaczenie ma także słabszy rozwój mięśni narządów artykulacyjnych. Zmniejsza się napięcie mięśni warg, co w późniejszym okresie utrudnia wymowę głosek p, b, m, w, f. Znacznie obniża się sprawność języka. Dziecko ma poważne problemy z uniesieniem go i realizacją głosek ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, l, r.

Język, który spoczywa na dnie jamy ustnej i porusza się wyłącznie w kierunku przód – tył, ma tendencję do wsuwania się między zęby. W ten sposób powstaje jedna z bardzo częstych wad wymowy, czyli seplenienie międzyzębowe. Najczęściej zaburzona jest wówczas realizacja głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, a czasem także t, d, n.

Dzieci, które długotrwale ssą smoczek lub kciuk narażone są także na wady zgryzu oraz deformacje podniebienia.  Do najczęstszych wad zgryzu należy tyłozgryz, czyli cofnięcie dolnej szczęki w stosunku do górnej i wysunięcie do przodu górnych siekaczy. Powoduje to zmianę brzmienia głosek s, z, c, dz, które przypominać mogą sz, ż, cz, dż. Kolejnym zagrożeniem jest zgryz otwarty, który charakteryzuje brak łączenia się zębów szczęki dolnej z zębami szczęki górnej w odcinku środkowym lub bocznym. Język dziecka wsuwa się wówczas w powstałą szparę powodując wspomniane już wyżej seplenienie międzyzębowe.[I]

SMOCZEK I KARMIENIE PIERSIĄ

SSANIE PALCA, PIELUSZKI CZY SMOCZKA JEST ROZWIĄZANIEM, KTÓREGO NALEŻY BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ, ALE KIEDY JUŻ ZAJDZIE TALKA POTRZEBA NAJBEZPIECZNIEJSZYM ROZWIĄZANIEM JEST SMOCZEK, KTÓREGO JEDNAKŻE NIE NALEŻY UŻYWAĆ NADMIERNIE, A JEDYNIE W OSTATECZNOŚCI,

PODSTAWĄ ZAWSZE JEST PODANIE PIERSI

Kiedy uzasadnione jest podanie smoczka?

 • kiedy dziecko ssie kciuk (lub inny palec) – w przeciwieństwie do smoczka, który można po prostu zabrać, z oduczeniem ssania palca jest już problem
 • kiedy dziecko  płacze w foteliku samochodowym – wyjmowanie go i wożenie na ręku, karmienie w foteliku z piersią nad dzieckiem są absolutnie niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne

Jednakże należy pamiętać że ssanie palca, smoczka czy pieluszki możne powodować:

 • zaburzenie odruchu ssania
 • skłonność do zapalenia ucha lub pleśniawek
 • zaburzenia laktacji (zwłaszcza w pierwszych tygodniach)
 • zmniejszone przyrosty masy ciała
 • alergię na lateks

NALEŻY DĄŻYĆ ABY PIERŚ BYŁA JEDYNYM SPOSOBEM ZASPAKAJANIA POTRZEBY SSANIA U DZIECKA

Czy smoczki zawsze są złe? Nie
Czy smoczki czasami są złe? Tak

Powinny być one tak powszechne, jak są?

Jeśli zdecydujesz się na używanie smoczka,
pamiętaj żeby nie zastępował pokarmu dla ciała i umysłu,
i używaj go ostrożnie.
[Diane Wiessinger, MS, IBCLC]

A CO JEŚLI SSIE NAWYKOWO?

 Jeśli dziecko ma już kilka miesięcy i ssie już bezwiednie (nawykowo) palec, pomóc może specjalna nakładka na kciuk  dostępna w 2 rozmiarach lun na pozostałe palce.

Źródła:
http://ulogopedy.pl/[I]
http://fotelik.info/
http://kellymom.com/
http://www.askdrsears.com/
http://www.normalfed.com/

Obrazek w nagłówku:
baby-recipes.com

19 komentarzy

 • Tulippa

  Ale bzdura z tym kciukiem! Każdy DOUCZONY stomatolog/ortodonta powie, że kciuk zniekształca tylko już zniekształconą szczękę. Za to smoczek to syf – nie dość, że guma to jeszcze zatyczka, utrudniająca rozwój mowy.

  • Justyna

   Rozstanie z ssanim palca jest trudne wiem niektóre dorosle isoby w sytacjach silnego stresu wracaja do tego nawyku

  • Emi

   hmm, no cóż w razie czego przy zniekształceniu podniebienia i zgryzu tak łatwo sobie poradzić z problemem, że o zmianach fizjologii kciuka w następstwie ciągłego ssania nie wspominając, ech
   Artykuł wybór smoczka jako lepszego zamiennika piersi niż kciuk był konsultowany z dr.n – stomatologiem, na prawdę dobrym i bardzo prolaktacyjnym.

   nie zawsze pasuje nam to co jest prawdą

 • Malgosia

  A czy da sie uniknac smoczka? Jestem w drugiej ciazy i przy pierwszym dziecku (wczesniak z 31tc) smoczek towarzyszyl nam od pierwszych godzin zycia synka.
  Przy drugim dziecku chcialabym w ogole uniknac smoczka i bardzo dlugo karmic piersia. Czym zastapic smoczek, kiedy np. nie bedzie mnie w poblizu i piersi przez jakis czas nie dostanie?

  • Emi

   można bujać, nosić, chustować, tulić, ale w okresie pierwszych 6 miesięcy kiedy potrzeba ssania jest największa to por prostu pierś i pierś jest na żądanie, więc „powinna być w blisko” 🙂

 • Soł

  Moja ma 3,5 miesiąca, nie używa smoczka:) jest spokojnym dzieckiem, od początku ładnie śpi w nocy, podczas pobudki na karmienie nawet nie otwiera oczu, tylko zje i dalej śpi :). Zaczęliśmy tylko się zastanawiać z mężem, czy to, że nie podajemy smoczka i w zamian ma pierś nie powoduje nadmiernego przyrostu wagi u naszej małej. Wygląda jak kluska ważąc już 7 kg… 😉 ( urodziła się ważąc 3,5 kg)

  • Emi

   Nasza urodziła się 4,2kg i teraz 3,5msca i już 9,2kg i też tylko piers, nie ssie smoczka. P. Doktor mówi że zejdzie jak pójdzie na nogi i żeby uważać z rozszerzaniem diety-zero kupnych kaszek

 • AgaKa

  Interesuje mnie bardzo ta nakładka na kciuka. Syn już 5 lat i nawykowo ssie palec, w ogóle tego nie kontroluje. Mamy z tym duży problem, a zaraz przecież będą wychodziły stałe ząbki, muszę działać. Jak to się fachowo nazywa i gdzie kupić?

 • Agnieszka

  Ja mam ten problem że jak córka ssie kciuka to jak podaje jej pierś to w 90%jej nie chce. Często do spania bierze do buzi a jak dam jej wtedy pierś to sie denerwuje bo nawet jak chwycił to mleko jej leci a już jest najedzona więc później ulewa brzuch ja boli i po prostu nie chce piersi ssać A tym bardziej smoczka. Troszkę mnie to niepokoi bo póki co ma 14 tygodni i od 2-3tyg ssie tego palca mam nadzieję że jakoś jej to wyjdzie z głowy…

 • Sylwia mama

  Mój syn 7 miesięcy nie chce smoczka A często ssie kciuk nawet podczas karmienia zdarza mu się włożyć palec do buzi. Co w takim wypadku?

  • Ayase

   U mnie się tak zaczynało, a skończyło się na tym, że mam 3,5 latkę, ssącą palec praktycznie całą noc, codziennie. Ma sporą wadę zgryzu już, do tego paznokieć na tym palcu nie rośnie a skóra jest w fatalnym stanie. Gdybym mogła cofnąć czas, podałabym smoczek jak tylko widziałabym zamiar ssania palca, by się nie przyzwyczaiła. Dodam, ze karmiłam prawie 2 lata ciągiem, później 2 ciąża i córka się odstawiła, a po porodzie sporadycznie prosiła o mleko jeszcze przez prawie rok. I nie miało to żadnego wpływu na to, ze od pewnego momentu córka zwyczajnie preferowała palec. Od piersi.

   • Aga

    Moja córka nie chce smoczka…nigdy nie chciała ma 2lata i wciąż ssie kciuka. Proponiwalam smoczka żeby nie mieć później problemów z oduczeniem ssania kciuka niestety , mój plan się nie powiódł. Jak dotąd wciąż karmię mlekiem w nocy i w dzień więc piersi ma pod dostatkiem a kciuk jak ssala tak ssie :/

 • KS

  Moja córcia ma teraz 2 lata i jest cały czas karmiona piersią, Ssanie kciuka zaczeło sie mniej wiecej od 3 tygodnia życia. Początkowo obserwowalismy tylko jej zachowanie, ale gdy było juz pewne ze ssanie kciuka jest nawykowe, próbowalismy podac jej smoczek w róznych momentach jej rozwoju. Kciuk zawsze „wygrywał”. Teraz jest potrzebny do zasypiania, ale również w sytuacjach stresujacych, zmeczenia … palec odrazu wedruje do buzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.