Nocne mleko
Przez jedne mamy uwielbiane przez inne znienawidzone, nocne karmienia. Jak długo dziecko powinno w nocy ssać pierś, jak często i kiedy powinno zacząć w nocy spać zamiast ssać.
DLACZEGO NOCNE MLEKO?
Mleko kobiece ma tę wyższość nad innymi sposobami żywienia, że ciągle dynamicznie się zmienia, zmienia się w trakcie każdego karmienia, zmienia się z każdym miesiącem, inne jest latem inne zimą, inne w pierwszych dniach po porodzie inne kiedy mama karmi noworodka i inne kiedy niemowę, inne kiedy karmi kilkulatka, wreszcie ciągle zmienia się dobowo inne rano inne w południe wieczorem i wreszcie INNE W NOCY. Poprzez ciągłe zmiany wciąż dostosowuje się do bieżących, ciągle zmieniających się potrzeb rozwijającego dziecka, dostarczając jego organizmowi to czego akurat potrzebuje, czemu więc mleko nocne jest aż tak wyjątkowe?
KWASY OMEGA
Noc to czas, w którym nasze zmysły śpią, mózg zwalnia i pracują tylko obszary odpowiedzialne za funkcjonowanie organizmu, oddychanie, pracę serca, narządów. Jest wiec to najlepszy czas na „dokarmianie” mózgu. Nocne mleko jest niezwykle tłuste i bogate w kwasy tłuszczowe omega w idealnej kompozycji. Kwasy omega-3 to niezwykle ważny składnik dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka.
Czym więc są kawasy omega-3?
Kwasy omega-3 to jeden z rodzajów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o długim łańcuchu, w tym przede wszystkim kwas dokozaheksaenowy (DHA). Są one niezbędnymi składnikami diety, gdyż organizm człowieka nie może ich sam wytworzyć, a pełnią wiele ważnych dla zdrowia funkcji. Szczególnie dużą ich ilość stwierdzono w komórkach nerwowych (mózg) i komórkach siatkówki (oko).
Głównym źródłem kwasów omega-3 w diecie są:
- mleko matki,
- niektóre rodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt (nie wszystkie mleka są w nie wzbogacane),
- ryby, przede wszystkim morskie.[I]
A więc Kwasy Omega-3 są odpowiedzialne za dobry wzrok i prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu, są badania potwierdzające, że wysoki poziom kwasów Omega w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji i innych schorzeń psychicznych poprawia sprawność umysłową i koncentrację. Pomimo, że coraz częściej zaleca się je rutynowo, nie ma potrzeby suplementacji u dzieci karmionych piersią, gdyż ich kompozycja i stężenie w mleku matki są idealne do potrzeb dziecka.
Dodatkowo tłuste nocne mleko nie tuczy, chociaż dzieci dużo ssące w nocy mogą mieć znaczące przyrosty, nie należy się tym martwić. Pokarm kobiecy (w przeciwieństwie do mieszanek) wypełnia jedynie istniejące komórki tłuszczowe, w drugim półroczu kiedy dziecko zaczyna się intensywnie ruszać i rozszerzać dietę, oraz potem w drugim roku, cała ta tkanka tłuszczowa zniknie (przy zachowaniu zdrowej diety), wykorzystana na dalszy rozwój mózgu, układu nerwowego, oczu i spalona poprzez aktywność ruchową.
Dodatkowo kwasy Omega nawilżają skórę „od środka” i wzmacniają jej barierę ochronną, co ma nieocenione znaczenie przy skórze atopowej.
Ponieważ organizm nie produkuje kwasów Omega, należy je dostarczyć z zewnątrz.
Warto zwiększyć udział kwasów omega-3 w diecie
W grupie kwasów wielonienasyconych wyróżnia się dwie ważne podgrupy, tj. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Oleje roślinne są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, skorupiakach, tofu, migdałach, orzechach włoskich, jak również w niektórych olejach roślinnych, takich jak olej lniany, arachidowy i rzepakowy. Większość z nas spożywa ich zdecydowanie za mało.
(…)
Poniższa tabela przedstawia ogólną zawartość kwasów tłuszczowych omega – 3 w rybach i skorupiakach.
Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w gramach na 100g produktu Łosoś atlantycki, hodowlany, smażony, wędzony 1.8 Sardela europejska, w oleju, po odsączeniu 1.7 Sardynki w sosie pomidorowym, całe, po odsączeniu 1.4 Śledź atlantycki, marynowany 1.2 Makrela atlantycka, smażona, wędzona 1.0 Pstrąg tęczowy, hodowlany, smażony, wędzony 1.0 Miecznik (ryba miecz) smażony, wędzony 0.7 Tuńczyk biały, w sosie własnym, osuszony 0.7 Płastuga (flądra i sola), smażona, wędzona 0.4 Halibut smażony, wędzony 0.4 Łupacz smażony, wędzony 0.2 Dorsz atlantycki, smażony, wędzony 0.1 Małże błękitne, gotowane, parowane 0.7 Ostrygi, niehodowlane, gotowane, suszone 0.5 Muszle gotowane, suszone, gatunek mieszany 0.3 Małże gotowane, parowane, mieszane gatunki 0.2 Krewetki parowane, mieszane gatunki 0.3 Źródło: USDA Nutrient Database for Standard Reference[II]
Oczywiście lepiej spożywać orzechy, ryby, awokado czy pestki, a nie tran czy oleje, po pierwsze są to oczyszczone wysokoprzetworzone produkty, a po drugie ich produkcja (zwłaszcza tranu) bardzo zanieczyszcza środowisko naturalne.
„Olej roślinny to wyjątkowo nieodżywczy, a jednocześnie kaloryczny produkt, który nie przynosi żadnych korzyści żywieniowych. Niektóre oleje zawierają witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3, ale można je z łatwością pozyskać również z innych źródeł, np. z awokado, orzechów, nasion i oliwek. Dodatkowo dzięki produktom nisko przetworzonym dostarczamy naszemu organizmowi błonnik i całą gamę składników odżywczych, spożywając przy tym mniej kalorii.
Dla przykładu:
- szklanka oliwek zawiera 141 kcal i 4 g błonnika
- szklanka oliwy z oliwek 1909 kcal i 0 g błonnika”[III]
TRYPTOFAN
Mleko mamy zawiera tryptofan, jest to rodzaj aminokwasu. Organizm wykorzystuje go do produkcji hormonu „senności i błogości” czyli melatoniny. Tryptofan występuje w mleku mamy, a jego stężenie jest najwyższe własnie w nocy, co pozwala dzieciom spać w rytmie dobowym. Tak więc dzieci spożywając tryptofan z mlekiem matki, w ciągu kilku godzin wyprodukowują niezbędną ilość melatoniny aby dobrze spać i WYPOCZĄĆ. Badania pokazują, że sen dzieci karmionych naturalnie jest bardziej wydajny, a dzieci karmione naturalnie mają dobowo więcej godzin snu. I to właśnie tryptofan odpowiada za fakt usypiania dziecka przy piersi.
WIĘCEJ MLEKA W NOCY
Badania pokazują, że w nocy dzieci spożywają więcej mleka niż o innych porach doby, okazuje się, że w nocy dzieci podczas 1-3 karmień zjadają 20% dobowego zapotrzebowania na mleko, dodatkowo własnie w nocy jest największa produkcja, w związku z najwyższym poziomem prolaktyny, co w połączeniu z największą zawartością tłuszczu, daje największe przyrosty, co jest zwłaszcza istotne u niemowląt o małych przyrostach, dodanie 1 dodatkowego karmienia nocnego, może znacząco poprawić przyrosty dziecka.
SIDS – nagła niewyjaśniona śmierć łóżeczkowa
SIDS znacznie częściej dotyka dzieci karmione sztucznie i śpiące w oderwaniu od matki, często dzieci przesypiające noce niemalże od urodzenia. W przypadku dzieci karmionych naturalnie, ryzyko znacząco maleje, częsty kontakt z matką, skóra do skóry oraz częste wybudzanie zapobiegają zbyt głębokiemu zasunięciu dziecka, co może skutkować wyłączeniem OUN zaprzestaniem pracy układu nerwowego, układu oddechowego i sercowo – naczyniowego, a w konsekwencji śmiercią dziecka. Tak więc częste pobudki i bliski kontakt z matką chronią dziecko przed SIDS.
DO JAKIEGO WIEKU DZIECKO POWINNO SSAĆ PIERŚ W NOCY?
Tak na prawdę nie ma wieku granicznego, ale wskazane jest nie odstawiać dziecka na siłę, w pierwszym półroczu dziecko powinno dostawać pierś na żądanie o każdej porze dnia i nocy i bez ograniczeń. W drugim półroczu należy obserwować dziecko i jego potrzeby, może się stać ze pokarmy stałe nasycą dziecko na tyle, ze przestanie się budzić, ale mogą też odwrotnie wzmóc potrzebę nocnego ssania piersi. Jakąkolwiek decyzję podejmie mama, należy wsłuchać się w potrzeby dziecka.
Jedne mamy starają się odstawić nocne karmienia i pozostawić nieograniczone dzienne inne właśnie pielęgnują wspólne nocne chwile kiedy w dzień już nie ma karmień, każda mama powinna podjąć decyzję w zgodzie z potrzebami dziecka i nie odstawiać nocnych karmień ” NA SIŁĘ”, kiedy dziecko nie jest na to gotowe, pewne jest jedno, bez względu na porę czy karmieni jest tylko wieczorem, czy w nocy czy rano (czy tez w dzień) warto karmić piersią co najmniej do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia, nawet jeśli będą to tylko karmienia nocne, lub tylko do snu.
Źródła:
http://pediatria.mp.pl[I]
http://www.parentingscience.com/
http://www.bellybelly.com.au/breastfeeding/
http://neuroskoki.pl/
http://www.eurekalert.org/
http://www.todaysparent.com/
http://www.askdrsears.com/
http://www.who.int/
http://www.izz.waw.pl/[II]
http://www.vivateco.pl/[III]
Bibliografia:
„Mądrzy Rodzice” Margot Sunderland, wyd Świat Książki 2012
Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
Zdjęcia:
Udostępnione dobrowolnie przez mamy
16 komentarzy
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Gosia
Witam, wydaję mi się, że moja 7,5 miesięczna córeczka powoli rezygnuje z nocnych karmień.Skończyły się czasy, gdy budziła się, co godzinę. Coraz częściej budzi się 2 lub tylko 1 raz… martwię się, że przez to spożywa mniej kwasów Omega i że ucierpi na tym moja laktacja…a może powinnam ją budzić na karmienie, jeśli ona przestanie się domagać?
Emi
Nie ma takiej potrzeby. Dzieci same sobie regulują ilość karmień na pewno dziecko dostaje wszystko to czego potrzebuje w takich ilościach jakich potrzebuje. Im więcej kwasów Omega spożywasz tym więcej jest ich w Twoim mleku, jeśli się obawiasz że dziecko nie dostaje wystarczająco dużo, po prostu wzbogać swoją dietę w dodatkowa porcje kwasów Omega
Atka
Mój prawie 4 miesięczny Maluch rzadko budzi się w nocy na mleko. Po karmieniu ok. 21 byłby w stanie spać do 5-6 rano. Ja ze stravhu przed utratą laktacji karmię go jednak na śpiocha ok. 3-4 w nocy. Czy słusznie? Może powinnam korzystać i dostosować się do rzadszych żądań? Dodam, że Mały świetnie przybiera – obecnie ponad 7 kg przy wadze na wyjściu ze szpitala 2940 g, a nasz dobowy standard liczby karmień to ok. 8. Chciałabym karmić piersią jak najdłużej.
Holinka
Atka, jeśli dziecko przybiera ładnie na wadze-tak jak w Waszym przypadku, nie trzeba wybudzać w nocy. Nie karmiąc w nocy nie stracisz laktacji, gdyż ona dostosowuję się na bieżąco do potrzeb Twojego dziecka. Zadraszczam Wam tak wspanialej wagi w wieki 4 mc. Moja kruszynka ma ponad 8 mc i nawet nie osiągnęła 7 kg ? mimo zwiększenia ilości karmień.Pozdrawiam ciepło 🙂
Atka
Dziękuję. 🙂 Mam nadzieję że Twoja Kruszynka również zacznie lepiej przybierać. My aktualnie mamy ok. 2 karmienia nocne. Jaśnie Pan tym razem sam się ich domaga 😉
Pingback:
Pingback:
brzanka1
Bogate w Omega 3 są także nasiona Chia ?
starlink
Tak! W ciąży jadłam, a podczas karmienia piersią też można? Bo ziarno kakaowca położna kazała odstawić…
starlink
hej, moja prawie 4 tygodniowa córeczka je o północy,około 2.30 oraz 5.30, ale te karmienia zwykle trwają ok 10 min. Czy faktycznie malutka się najada?
Pingback: