O ssaniu piersi, palca, smoczka i innych substytutów

image_pdfimage_print

WAŻNE
NINIEJSZY ARTYKUŁ NIE STANOWI PRZYZWOLENIA
DO PODAWANIA SMOCZKA


NIEMOWLĘ POTRZEBĘ SSANIA POWINNO ZAWSZE MIEĆ 

ZASPAKAJANĄ POPRZEZ PODANIE PIERSI MAMY
DZIECKU KARMIONEMU PIERSIĄ NIE POTRZEBA ŻADNYCH SUBSTYTUTÓW

Niemowlę zostało stworzone tak, by swoje potrzeby zaspakajać poprzez ssanie. Nie chodzi tylko o picie i jedzenie, ale wszelkie potrzeby takie jak bezpieczeństwo, nuda, senność, ideałem jest aby na te wszystkie potrzeby zawsze gotowości czekała pierś mamy. Ma to kolosalne znaczenie dla prawidłowego przebiegu laktacji, dla rozwoju aparatu mowy i zębów, dla prawidłowych przyrostów. Nie zaleca się wprowadzania nic poza piersią przez co najmniej pierwsze 3-4 tyg, a najlepiej 6-8 tyg od porodu [Kelly Bonyata, IBCLC], ale co jeśli tak się nie da?

Są sytuacje, w których pierś nie może zaspokoić wszystkich potrzeb.
Jest grupa dzieci, która po najedzeniu się z piersi, nie chcą kontynuować ssania piersi nie żywnościowo, wypluwają i zaczynają ssanie palca, próby podania piersi kończą się nerwowym odpychaniem i próbą włożenia sobie kciuka do ust, starsze dzieci też ssą np. pieluszkę.

Nawykowe ssanie kciuka może się przedłużyć nie tylko na okres ssania piersi mamy, ale na wiele lat i być poważnym problemem w przyszłości a nawet w dorosłości (nieświadome ssanie palca przez sen).

No cóż niektórzy uważają, że jest to dobre rozwiązanie, i gdyby nie stawało się problemem patologicznym – przedłużonym pewnie by tak było, ale problemem jest to, że częste i nawykowe ssanie (nie mylić z rozwojowym wkładaniem rączek do buzi ok 3-go miesiąca życia) kciuka może prowadzić do wielu problemów:
– do zniekształceń w obrębie podniebienia twardego prowadzącego do zaburzeń logopedycznych
– do zniekształceń zgryzu i potrzeby leczenia ortodontycznego
– do maceracji skóry palca, czasami także nosa w okolicy oczu (palcem wskazującym)
im wcześniej się je wyeliminuje tym jest mniejsza szansa na zaburzenia.

Polski Związek Logopedów
Polski Związek Logopedów

Jedną z konsekwencji długotrwałego ssania smoczka lub kciuka może być utrwalenie się u dziecka niemowlęcego sposobu połykania. Jest to połykanie z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej. Wykonuje on ruchy wyłącznie w kierunku przód-tył. Wraz z prawidłowym rozwojem dziecka, język w trakcie połykania powinien zmienić swoje ruchy i unosić się w kierunku podniebienia. (…)

ne znaczenie ma także słabszy rozwój mięśni narządów artykulacyjnych. Zmniejsza się napięcie mięśni warg, co w późniejszym okresie utrudnia wymowę głosek p, b, m, w, f. Znacznie obniża się sprawność języka. Dziecko ma poważne problemy z uniesieniem go i realizacją głosek ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, l, r.

Język, który spoczywa na dnie jamy ustnej i porusza się wyłącznie w kierunku przód – tył, ma tendencję do wsuwania się między zęby. W ten sposób powstaje jedna z bardzo częstych wad wymowy, czyli seplenienie międzyzębowe. Najczęściej zaburzona jest wówczas realizacja głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, a czasem także t, d, n.

Dzieci, które długotrwale ssą smoczek lub kciuk narażone są także na wady zgryzu oraz deformacje podniebienia.  Do najczęstszych wad zgryzu należy tyłozgryz, czyli cofnięcie dolnej szczęki w stosunku do górnej i wysunięcie do przodu górnych siekaczy. Powoduje to zmianę brzmienia głosek s, z, c, dz, które przypominać mogą sz, ż, cz, dż. Kolejnym zagrożeniem jest zgryz otwarty, który charakteryzuje brak łączenia się zębów szczęki dolnej z zębami szczęki górnej w odcinku środkowym lub bocznym. Język dziecka wsuwa się wówczas w powstałą szparę powodując wspomniane już wyżej seplenienie międzyzębowe.[I]

SMOCZEK I KARMIENIE PIERSIĄ

SSANIE PALCA, PIELUSZKI CZY SMOCZKA JEST ROZWIĄZANIEM, KTÓREGO NALEŻY BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ, ALE KIEDY JUŻ ZAJDZIE TALKA POTRZEBA NAJBEZPIECZNIEJSZYM ROZWIĄZANIEM JEST SMOCZEK, KTÓREGO JEDNAKŻE NIE NALEŻY UŻYWAĆ NADMIERNIE, A JEDYNIE W OSTATECZNOŚCI,

PODSTAWĄ ZAWSZE JEST PODANIE PIERSI

Kiedy uzasadnione jest podanie smoczka?

 • kiedy dziecko ssie kciuk (lub inny palec) – w przeciwieństwie do smoczka, który można po prostu zabrać, z oduczeniem ssania palca jest już problem
 • kiedy dziecko  płacze w foteliku samochodowym – wyjmowanie go i wożenie na ręku, karmienie w foteliku z piersią nad dzieckiem są absolutnie niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne

Jednakże należy pamiętać że ssanie palca, smoczka czy pieluszki możne powodować:

 • zaburzenie odruchu ssania
 • skłonność do zapalenia ucha lub pleśniawek
 • zaburzenia laktacji (zwłaszcza w pierwszych tygodniach)
 • zmniejszone przyrosty masy ciała
 • alergię na lateks

NALEŻY DĄŻYĆ ABY PIERŚ BYŁA JEDYNYM SPOSOBEM ZASPAKAJANIA POTRZEBY SSANIA U DZIECKA

Czy smoczki zawsze są złe? Nie
Czy smoczki czasami są złe? Tak

Powinny być one tak powszechne, jak są?

Jeśli zdecydujesz się na używanie smoczka,
pamiętaj żeby nie zastępował pokarmu dla ciała i umysłu,
i używaj go ostrożnie.
[Diane Wiessinger, MS, IBCLC]

A CO JEŚLI SSIE NAWYKOWO?

 Jeśli dziecko ma już kilka miesięcy i ssie już bezwiednie (nawykowo) palec, pomóc może specjalna nakładka na kciuk  dostępna w 2 rozmiarach lun na pozostałe palce.

Źródła:
http://ulogopedy.pl/[I]
http://fotelik.info/
http://kellymom.com/
http://www.askdrsears.com/
http://www.normalfed.com/

Obrazek w nagłówku:
baby-recipes.com

www.pdf24.org    Send article as PDF   

12 thoughts on “O ssaniu piersi, palca, smoczka i innych substytutów

 • Ale bzdura z tym kciukiem! Każdy DOUCZONY stomatolog/ortodonta powie, że kciuk zniekształca tylko już zniekształconą szczękę. Za to smoczek to syf – nie dość, że guma to jeszcze zatyczka, utrudniająca rozwój mowy.

  • hmm, no cóż w razie czego przy zniekształceniu podniebienia i zgryzu tak łatwo sobie poradzić z problemem, że o zmianach fizjologii kciuka w następstwie ciągłego ssania nie wspominając, ech
   Artykuł wybór smoczka jako lepszego zamiennika piersi niż kciuk był konsultowany z dr.n – stomatologiem, na prawdę dobrym i bardzo prolaktacyjnym.

   nie zawsze pasuje nam to co jest prawdą

 • A czy da sie uniknac smoczka? Jestem w drugiej ciazy i przy pierwszym dziecku (wczesniak z 31tc) smoczek towarzyszyl nam od pierwszych godzin zycia synka.
  Przy drugim dziecku chcialabym w ogole uniknac smoczka i bardzo dlugo karmic piersia. Czym zastapic smoczek, kiedy np. nie bedzie mnie w poblizu i piersi przez jakis czas nie dostanie?

  • można bujać, nosić, chustować, tulić, ale w okresie pierwszych 6 miesięcy kiedy potrzeba ssania jest największa to por prostu pierś i pierś jest na żądanie, więc „powinna być w blisko” 🙂

 • Moja ma 3,5 miesiąca, nie używa smoczka:) jest spokojnym dzieckiem, od początku ładnie śpi w nocy, podczas pobudki na karmienie nawet nie otwiera oczu, tylko zje i dalej śpi :). Zaczęliśmy tylko się zastanawiać z mężem, czy to, że nie podajemy smoczka i w zamian ma pierś nie powoduje nadmiernego przyrostu wagi u naszej małej. Wygląda jak kluska ważąc już 7 kg… 😉 ( urodziła się ważąc 3,5 kg)

 • Interesuje mnie bardzo ta nakładka na kciuka. Syn już 5 lat i nawykowo ssie palec, w ogóle tego nie kontroluje. Mamy z tym duży problem, a zaraz przecież będą wychodziły stałe ząbki, muszę działać. Jak to się fachowo nazywa i gdzie kupić?

 • Ja mam ten problem że jak córka ssie kciuka to jak podaje jej pierś to w 90%jej nie chce. Często do spania bierze do buzi a jak dam jej wtedy pierś to sie denerwuje bo nawet jak chwycił to mleko jej leci a już jest najedzona więc później ulewa brzuch ja boli i po prostu nie chce piersi ssać A tym bardziej smoczka. Troszkę mnie to niepokoi bo póki co ma 14 tygodni i od 2-3tyg ssie tego palca mam nadzieję że jakoś jej to wyjdzie z głowy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *